Biznis

Zaradi se, ali je život stravično skup: Šta najviše muči inostrane radnike u Njemačkoj

Za radnike koji dolaze u Njemačku iz zemalja van EU život je znatno skuplji nego kod kuće. U nekim zemljama životni troškovi su gotovo 70 odsto manji nego u najvećoj evropskoj ekonomiji.

Radnici iz Turske na građevini
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ne bore se sa skupoćom samo “naši ljudi”, dakle radnici iz zemalja bivše Jugoslavije, nego i gastarbajteri iz daleka.

Prema podacima njemačke Savezne kancelarije za statistiku, troškovi života u Indiji i Egiptu u 2021. bili su 67 odsto niži nego u Nemačkoj. U Gruziji, Vijetnamu i Tunisu robe i usluge koštaju 60 posto manje nego u toj državi. U SAD su, međutim, troškovi života bili za 7 odsto veći.

Životni troškovi značajno su manji i u zemljama Balkana. U Sjevernoj Makedoniji cijene su upola niže nego u Njemačkoj, a slijede BiH i Albanija, gdje su cijene 41 posto niže, te Srbija sa 39 odsto manjim životnim troškovima, piše Blic, pozivajući se na Poslovni dnevnik.

Pročitajte još

Nakon Egipta, Tunis 60 posto) je bio najjeftiniji na afričkom kontinentu u odnosu na Njemačku, a slijede ga Gana i Senegal, gdje su troškovi života bili gotovo upola jeftiniji nego u Nemačkoj. U Maroku se živi 44 odsto jeftinije.

Radnici u Vijetnamu takođe su živjeli znatno jeftinije nego u Nemačkoj i trošili su na život 60 posto manje novca, a kvalifikovani radnici sa Tajlanda i Filipina kod kuće su imali otprilike upola niže troškove života.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu