Hronika

“Zaštitna odijela su stizala u vrećama BEZ DEKLARACIJE” Nastavljeno suđenje Branislavu Zeljkoviću i drugima u predmetu "Korona ugovori"

Zaštitna odijela u apoteku u UKC RS, u vrijeme pandemije korona virusa, stizala su u vrećama raznih boja i bila su bez deklaracije.

BRANISLAV ZELJKOVIC SUDJENJE
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Rekla je ovo u Okružnom sudu u Banjaluci, svjedok tužilaštva Vida Stojić, u nastavku suđenja bivšem direktoru Instituta za javno zdravstvo RS Branislavu Zeljkoviću i drugima u predmetu “Korona ugovori”.

Na današnjem ročištu saslušana su četiri svjedoka, čime je, barem za sada, završeno saslušavanje svih svjedoka po optužnici Republičkog javnog tužilaštva. Na sljedećim ročištima trebalo bi da bude saslušano nekoliko vještaka.

Stojićeva je pojasnila da je u vrijeme pandemije radila kao glavni tehničar u apoteci u UKC RS.

-Kada je počela pandemija, u prvom momentu nismo imali ništa, Institut je u početku slao manji broj odijela, a poslije je stigao veći kontigent. Kada je stigao veći kontigent, odijela su dolazila u kesama raznih boja. Nismo ih otvarali, jer je svako odijelo bilo posebno zapakovano, bez deklaracije. Kasnije su nam stizala i druga odijela koja su bila sterilno zapakovana u kutije, a deklaraciju su imala na kineskom jeziku – pojasnila je Stojićeva, te dodala da odijela nisu imala reklamaciju.

FOTO: NIKOLA MORAČA/RINGIER
FOTO: NIKOLA MORAČA/RINGIER

Svjedok Amina Bedak, koja je u vrijeme pandemije radila kao menadžer u firmi “Prevent grupacija” u Visokom ispričala je da je firma isporučila više od 15.000 zaštitnih odijela Institutu za javno zdravstvo.

-To su bila višenamjenska odijela koja su bila vodonepropusna i zrako-nepropusna, a uz svako odijelo dolazilo je i uputstvo za upotrebu. Prva su koštala 40 KM, a druga 47 KM po komadu. Mislim da nisu testirana po standardima Svjetske zdravstvene organizacije. U tom periodu, tada niko nije znao šta traži i kakva treba da budu ta odijela – rekla je između ostalog ona.

Pročitajte još

Vlasnik firme “Pozamanterija” Duško Tojić potvrdio je da je preduzeću “SLT Enterprajz” iz Gračanice prodavao materijal reteks koji nije imao specifikaciju za medicinske svrhe.

Branilac optuženih, advokat Željko Višić, rekao je da je svjedočenje pomenutih svjedoka irelevantno, te da nemaju veze sa optužnicom.

Optužnica

Prema navodima optužnice, koja broji pet tačaka, Branislava Zeljkovića terete da je kršio procedure javnih nabavki, te proveo pregovarački postupak bez objave obavještenja za nabavku zaštitnih maski, medicinskih odijela i termalnih kamera od nekvalifikovanih ponuđača po cijenama višestruko većim od nabavnih. Tako su, kako se između ostalog navodi u optužnici maske Institutu isporučivane po cijeni većoj za 1.553,49 odsto u odnosu na nabavnu, a medicinska zaštitna odijela po cijeni većoj za 351,38 odsto.

FOTO: BN TV/YOUTUBE/SCREENSHOT
FOTO: BN TV/YOUTUBE/SCREENSHOT

Termalne kamere su Institutu naplaćivanje po cijeni većoj za 198,30 odsto u odnosu na nabavne. Na taj način za sebe i druge optužene, Zeljković je kako se navodi u optužnici, pribavio imovinsku korist na štetu budžeta Republike Srpske u iznosu od preko milion i 300 hiljada konvertibilnih maraka.

Bojića terete za krivična djela zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, Crljića za zloupotrebu službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, a Dubravca zbog produženog krivičnog djela zloupotreba u postupku javne nabavke.

Optužnicom je bio obuhvaćen i Saša Marković, vlasnik firme “Travel for fun” iz Banjaluke, koji je u potpunosti priznao krivicu da je Zeljkoviću dao 250.000 KM mita, a nakon što je Institutu isporučio zaštitna odijela u vrijeme pandemije virusa korona.

Marković je sporazumom osuđen na 10 mjeseci zatvora i oduzimanje novčane koristi u iznosu od 578.000 maraka koju je stekao izvršenjem krivičnog djela.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu