Od tada, nova papinska imena odražavaju misiju, vrijednosti ili želju da nastave tradiciju. Iako nema kanonskog zakona koji nalaže promenu imena, praksa je postala simbolična. Novi papa, Robert Francis Prevost, odabrao je ime Lav XIV.
Zašto kardinali biraju ime Lav?
Ime Lav ima duboko ukorijenjenu istoriju u Crkvi. Prvi papa s tim imenom, Lav I, poznat kao “Veliki”, bio je ključan u definisanju hrišćanske doktrine. Kasniji papa, Lav XIII, poznat po enciklici Rerum Novarum, koja je postavila temelje katoličke socijalne nauke, često je bio inspiracija za papu Lav XIV. Odabir imena Lav može ukazivati na želju da se nastavi tradicija socijalne odgovornosti i teološke dubine, prenosi Blic.


Poruka koju šalje ime Lav
Izbor imena Lav XIV može biti signal novog pape da želi nastaviti tradiciju prethodnih papa koji su se bavili teološkim pitanjima i socijalnom pravdom. Ovaj izbor može biti i poziv na obnovu i jačanje Crkve u savremenom svijetu, suočenom s izazovima poput sekularizacije i globalnih konflikata. Ime Lav poziva na vođstvo, jasnoću doktrine i globalnu prisutnost. Korijen izbora imena novog pape možda možemo tražiti u papi Lavu XIII, odnosno, Vičencu Đoakinu Raffaelu Luigi Pećjui koji je postao je papa sa 68 godina i preveo crkvu sa 19. na 20. vijek.
Papa Lav XIII: Glas reforme u mijenjanju svijeta
Papa Lav XIII, rođen 1810. godine, postao je papa 1878. godine i vladao je 25 godina. Njegovo papinstvo označilo je period značajnih transformacija unutar Crkve, a posebno u vezi s američkim katolicima. Ključni trenutak njegovog papinstva bilo je odobrenje osnivanja Katoličkog univerziteta u Vašingtonu 1889. godine, čime je ojačana katolička prisutnost u Americi, gdje su mnogi katolici još uvek tražili svoje mejsto u pretežno protestantskom društvu.
Podrška obrazovanju i društvenoj pravdi u Sjedinjenim Državama
Papa Lav XIII prepoznao je važnost obrazovanja i organizacije Katoličke crkve u Sjedinjenim Državama. Njegova podrška osnivanju parohijskih škola i jačanju pastirske brige stvorila je temelje za snažnu prisutnost katoličke Crkve u američkom obrazovnom sistemu. Takođe, naglašavao je važnost socijalne pravde, naročito u vezi s pravima radnika i zaštitom siromašnih. Ovaj pristup naišao je na odjek među katolicima u SAD-u, posebno među imigrantskim zajednicama.
Mnogi Amerikanci nisu bili naklonjeni papi Lavu XIII zbog njegovih stavova o društvenim pitanjima i socijalnoj pravdi, koji su često bili u kontrastu sa američkim kapitalističkim vrednostima. Njegova enciklika Rerum Novarum, koja je pozivala na zaštitu radničkih prava i pravdu za siromašne, izazvala je pomešane reakcije u Sjedinjenim Državama, gde su mnogi videli njegove stavove kao preterano utopijske ili neprihvatljive. Takođe, njegov naglasak na tradicionalnim katoličkim vrijednostima bio je u suprotnosti sa liberalnijim pristupima koji su dominirali u američkom društvu toga vremena.

Diplomatska saradnja između Vatikana i SAD
Papa Lav XIII je takođe postavio temelje za bolju diplomatsku saradnju između Vatikana i SAD-a. Godine 1892. omogućio je američkom diplomati Vilijamu Kertisu pristup Vatikanskim arhivama, što je bio važan trenutak u odnosima između Vatikana i američke vlade. Ovaj gest ukazivao je na rastuću globalnu silu Sjedinjenih Država, a takođe je označavao i volju Vatikana za angažovanjem s američkim društvom.
Naslijeđe pape Lava XIII u Sjedinjenim Državama
Nasleđe pape Lava XIII u Sjedinjenim Državama je definisano njegovim naporima da ojača poziciju Crkve, kako unutar američkog društva, tako i u širem kontekstu međunarodnog katolicizma. Njegova posvećenost obrazovanju, socijalnoj pravdi i verskoj reprezentaciji ostavila je dugotrajan uticaj na oblikovanje puta američkog katolicizma tokom 20. veka. Uprkos izazovima i kritikama, papa Lav XIII postavio je temelje za čvrste i trajne odnose između Vatikana i Sjedinjenih Država, veze koje traju i danas, a kruna je današnji izbor kardinala Prevosta za novog papu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu