To znači da sirijski državljani koji dolaze kao migranti pa traže azil više neće smjeti da uđu u Hrvatsku, saznaje Večernji list.
Osim Hrvatske, primanje i obradu zahtjeva za azil Sirijcima obustavile su i Njemačka, Austrija i Grčka.
Državljani Sirije su sve dok predsjednik Bašar al Asad nije otišao sa vlasti po ulasku u zemlje članice EU bili stavljani pod međunarodnu zaštitu i pokretao bi se postupak za odobravanje zaštite.
Međutim, odlaskom sa vlasti Al Asada, države EU su odmah reagovale i zaustavile dosadašnju praksu.
Novo stanje u Siriji otvara put vraćanju ilegalnih sirijskih migranata u zemlju, koja bi sada mogla biti označena kao “sigurna za njihov povratak”.
Hrvatska je do kraja septembra primila više od 6.500 zahtjeva Sirijaca za međunarodnom zaštitom.
Prema podacima UNHCR-a, više od 14 miliona Sirijaca napustilo svoje domove od 2012. godine kada su počeli sukobi u toj zemlji. Veći broj njih je krenuo prema Evropi i još dolaze.
Suspendovane procedure azila za Sirijce
U Austriji i Belgiji suspendovale su sve procedure u vezi sa azilom za Sirijce nakon što je naoružana opozicija preuzela vlast u toj zemlji.
Austrijski ministar unutrašnjih poslova Gerhard Karner rekao je da mu je kancelar Karl Nehamer dao instrukcije da suspenduje sve tekuće molbe za azil iz Sirije, uključujući procedure spajanja porodica, i da ponovo procijeni sve izdate dozvole za azil.
– Naložio sam Ministarstvu da pripremi program za urednu repatrijaciju i deportaciju u Siriju – rekao je Karner i dodao da će se ta mjera u početku odnositi na oko 7.300 otvorenih slučajeva.
Samo ove godine 12.500 Sirijaca zatražilo je azil u Austriji, a trenutno je u proceduri više hiljada zahtjeva, navodi list Kronen cajtung.
Belgija, takođe, obustavlja obradu zahtjeva za azil koje su podnijeli Sirijci, kao i razmatranje već otvorenih slučajeva, saopštila je Kancelarija generalnog komesara za izbjeglice i lica bez državljanstva.
– Ovo je privremena suspenzija koja će ostati na snazi dok se ne dobije dovoljno informacija za procjenu bezbjednosne situacije i rizika povezanih sa povratkom u ovu zemlju – navodi se u saopštenju.
Ako se bezbjednosna situacija u Siriji ocijeni kao zadovoljavajuća, Belgija zadržava pravo da ukine izbjeglički status Sirijcima koji su ga dobili u proteklih pet godina, prenela je belgijska novinska agencija Belga.
Tokom posljednje decenije, oko 35.000 Sirijaca je dobilo izbjeglički status u Belgiji.
Suspendovana odluka o davanju azila i u Švedskoj
Švedska agencija za migracije suspendovala je odluku o davanju azila sirijskim državljanima.
– Zbog razvoja događaja u Siriji, migraciona služba odlučila je da suspenduje odluku o davanju azila sirijskim državljanima – navodi se u saopštenju.
Suspenzija se uvodi na ograničeni period, dok migraciona služba radi na dobijanju ažuriranih informacija o političkoj i bezbjednosnoj situaciji u Siriji.
U saopštenju se dodaje da za to vrijeme neće biti donošene odluke o odbijanju ulaska, deportaciji ili izdavanju boravišnih dozvola.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu