Iako je ovim zakonom predviđeno novčano kažnjavanje ili služenje zatvorske kazne za one koji muče ili ubijaju životinje u praksi dolazi do njegovog različitog tumačenja, te počinioci ovog djela često prolaze nekažnjeno što može dovesti do mnogo većih posljedica, kao i opasnosti po ljude – ističe poslanica PDP u parlamentu Srpske Mirna Savić-Banjac.
Ona dodaje da su udruženja i pojedinci koji se bave zaštitom životinja ukazali na to da se u praksi često dešava da zbog nejasne formulacije u pomenutom zakonu tužioci uskrate policiji mogućnost da pokrenu istragu.

Banjčeva podsjeća da se u članu 390. Кrivičnog zakona navodi da će odgovarati onaj ko zlostavlja životinje, ali da nadležni u slučaju mučenja životinje ne žele da reaguju, tvrdeći da je u zakono navedena riječ u množini.
Ona ističe da je potrebno djelovanje na više nivoa, bolja informisanost i edukacija javnosti o značaju prijavljivanja zlostavljanja životinja, ali i izmjena sporne terminologije u članu 390. Кrivičnog zakonika Republike Srpske, kako bi se izbjegla svaka mogućnost nepoduzimanja potrebnih radnji protiv lica koja su osumnjičena za ovo krivično djelo.
Poslanica Tanja Vukomanović dodaje da su o ovoj temi razgovarali sa udruženjima za zaštitu životinja, sa kojima će pokrenuti još pitanja kada je riječ o pomenutoj temi.

– Кlub poslanika PDP u Narodnoj skupštini će u narednom periodu pokrenuti neophodne korake kojim bi se pomenuti član zakona jasnije formulisao, ali će preduzeti i sve druge korake iz svoje nadležnosti kako bi se što hitnije suočili sa problemom koji je velika prijetnja svakom zdravom društvu. Mučenje i ubijanje životnja pokazuje da osoba može imati ozbiljnje psihičke probleme, a zanemarivanje i nekažnjavanje ovakvih osoba može dovesti do još većih posljedica – zaključila je ona.
Dodaje da stručnjaci, ali i brojni primjeri, ukazuju na to da se mučenje i ubijanje životinja može prenijeti i na nedostatak empatije prema ljudima, te takođe dovesti do nasilnog ponašanje i prema ljudima.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu