Sudbine

Zdravko Čolić (69): "Kad bi moja bila" (VIDEO)

Tokom čitavog ratnog perioda sve do 1996. godine Zdravko Čolić bio je diskografski neaktivan. Nije želio da snima nove albume.

Zdravko Čolić
FOTO: UROŠ ARSIĆ/RINGIER

Radio je povremeno i zarađivao dosta od nastupa po diskotekama. Tada je počeo da komponuje pjesme, pošto je imao dosta vremena da svira gitaru. No za to najviše zasluga ima Goran Bregović koji ga je nagovorio da počne da komponuje.

– Najveći krivac za moje stvaralaštvo je Bregović, koji je krajem devedesetih rekao: Čolo, vidiš da nema ništa sa strane, sjedi i radi. To je bilo stvarno teško razdoblje, vrijeme raspada Jugoslavije i tog nesrećnog rata. Album je rađen tri godine sa malim pauzama. Krenuli smo sa demo snimcima, pošto ništa nismo dobili od raje, u stvari ništa nam se nije sasvim dopadalo. Sjeo sam i radio kod kuće. Donio sam mu dvadeset muzičkih tema, odabrali smo osam i napravili album – kaže Čola.

Čim su se ratna zbivanja malo stišala Čola je riješio da se vrati na veliku scenu.

Poslije sedam godina diskografske pauze, album “Kad bi moja bila” izdala je “Komuna” decembra 1997. godine. Kompozicije potpisuju zajedno Zdravko Čolić i Goran Bregović.

Album je imao etno zvuk, koji je potpuno oblikovao producentski genije Goran Bregović.

– Etno zvuk je po Goranovom mišljenju trenutno zanimljiv. Nije htio da radi nešto u čemu se ne snalazi najbolje. Nasuprot tome ja nisam hteo da radimo etno zvuk na bazi nekih truba, koje su dobre za kafanu, ili previše iskorišćeni od Brege, koji ih radi za filmove ili za neki svoj program. Zato smo se odlučili za harmonike, cimbalo i violine. Pristao sam na taj zajednički dogovor, ali da bude prisutan balkanski zvuk. Mislim da se etno muzika vraća u svijetu. Etno zvuk smo smišljeno napravili, jer mislim da će vrijeme interneta i svega ovoga što je povezano u svijetu donijeti određeni profil muzike koja dolazi iz raznih predjela svijeta, upakovane lijepo, tako da to može da sluša i onaj ko je u Americi ili Engleskoj, a da shvati da to dolazi kao muzika iz nekog drugog kraja – kaže Čola.

Tekstopisci su bili Marina Tucakovic i Bajaga.

Sa albuma su se izdvojile pjesme ”Čini ti se grmi”, ”Jako, jako slabo srce zavodiš”, kao i balade ”Kad bi moja bila” i “Tabakera”.

Publika je ponovo bila očarana. Magija zvana Čola kao da nikad nije prekidana, dugo odsustvo sa scene ne samo da nije smanjilo broj njegovih poklonika, naprotiv, pojavile su se nove generacije.

Dugo odsustvo kao da se nije ni osjetilo, što pokazuje masovan dolazak publike na koncert u Budvi, juna 1998. godine, zatim serija od devet rasprodatih koncerata u ”Sava centru” u Beogradu.

Na koncertima u “Sava centru” žene su euforično vrištale, penjale se na binu, ljubile svog idola.

Bilo je jasno da ga obožavateljke nisu zaboravile.

Slijedi turneja po gradovima u Srbiji, sve do kraja devedesetih.

Nastupio je pred punom halom u Prištini, ne obazirući se na sukobe i nemire u tadašnjoj pokrajini.

Raniji tekstovi

Zdravko Čolić (51): U znaku broja 5 (VIDEO)

Zdravko Čolić (52): Novi talas (VIDEO)

Zdravko Čolić (53): “Šta mi radiš” (VIDEO)

Zdravko Čolić (54): Hit za hitom u “Kamaradu” (VIDEO)

Zdravko Čolić (55): Učešće u projektu “YU rok misija” (VIDEO)

Zdravko Čolić (56): Okretanje etno zvuku (VIDEO)

Zdravko Čolić (57): Privatni biznis

Zdravko Čolić (58): Dva puta izbjegao smrt

Zdravko Čolić (59): Afera sa devizama

Zdravko Čolić (60): Suđenje u Ohridu

Zdravko Čolić (61): Pod budnim okom policije (VIDEO)

Zdravko Čolić (62): Miljenik žena

Zdravko Čolić (63): Susret sa Aleksandrom

Zdravko Čolić (64): “Da ti kažem šta mi je” (VIDEO)

Zdravko Čolić (65): Ratna zbivanja

Zdravko Čolić (66): Nastupi u diskotekama

Zdravko Čolić (67): Krštenje

Zdravko Čolić (68): Susret sa Davorinom

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu