Pokazali su to rezultati ovogodišnjeg istraživanja Centra za sigurnosne studije (CSS). U poređenju s rezultatima istraživanja CSS-a iz 2017. godine, došlo je do blagog porasta ukupnog broja zaposlenih za tri odsto u okviru postojećih policijskih institucija.
Po njihovim podacima, Ministarstvo unutrašnjih poslova RS ima 6.842 zaposlenih, od toga je 5.350 policijskih službenika.
Najveća policijska institucija na nivou BiH je Granična policija BiH, koja ima ukupno 2.238 zaposlenih, od kojih 2.042 policijska službenika.

U Federaciji BiH, u 11 policijskih institucija zaposleno je ukupno 10.347 osoba. Od tog broja 7.659 je policijskih službenika. Federalna uprava policije, policijska institucija na nivou entiteta FBiH, broji 706 zaposlenih, među kojima je 515 policijskih službenika.
Kada se govori o kantonalnim MUP-ovima, najviše zaposlenih ima MUP Kantona Sarajevo – 1.953, od čega 1.416 policijskih službenika, a najmanje MUP Posavskog kantona sa 203 zaposlena, od čega 155 policijskih službenika.
U Policiji Brčko distrikta BiH zaposleno je 312 radnika, od čega 261 policijski službenik.

Iz CSS napominju da su žene nedovoljno prisutne u policijskom sektoru BiH. Od ukupnog broja zaposlenih u policijskom sektoru BiH, žene su procentualno zastupljene oko 20 odsto.
Međutim, situacija je daleko nepovoljnija ako se posmatra zastupljenost žena u statusu policijskog službenika. Od ukupnog broja policijskih službenika u BiH, samo 9 odsto su žene i uglavnom su zastupljene u nižim policijskim činovima.
Takođe, od 16 policijskih institucija u BiH, ni jednom od njih ne rukovodi ženska osoba.
– Navedeni podaci pokazuju da je zastupljenost žena daleko od potrebnog za postizanje ravnopravnosti polova u skladu sa Zakonom o ravnopravnosti polova u BiH, prema kojem ravnopravna zastupljenost postoji kada je jedan od polova zastupljen sa najmanje 40 odsto – zaključili su iz CSS.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu