Vjerovatno ste primjetili kako ponekad postoji neodoljiva privlačnost prema potpunom strancu, poželite da mu se približite, dodirnete ga, osjetite njegov miris. Da, miris je taj koji sve stavlja na svoje mjesto. Ako oči i um stvaraju virtuelnu sliku, onda miris materijalizuje ovu sliku. Po tome se pravi svijet razlikuje od virtuelnog.
Značajno je, na primjer, da nakon što se neko vrijeme upoznaju na mreži i komuniciraju na ovaj način, ljudi često prekidaju vezu nakon prvog susreta uživo. Ako pitate šta nije uspjelo, čućete mnoge argumente. Ako nam se neko sviđa, onda nam se sviđa miris ove osobe – i suprotno.
Zašto je ženski miris toliko važan
Nije slučajno što postoji izraz „ne mogu to da podnesem“, jer projekcija mirisa ulazi u centralne dijelove mozga odgovorne za donošenje odluka i emocije. Ovo se može uporediti sa slagalicom za koju postoji samo jedno tačno mjesto na slici. Ako nađe svoje mjesto, to nam omogućava da stvorimo harmoničnu sliku.
A ako pokušamo da ubacimo neodgovarajuću slagalicu, onda se slika jednostavno ne slaže. U isto vrijeme, feromoni nose glavne semantičke informacije, oni kodiraju sve najvažnije stvari o izvoru mirisa. Na biološkom nivou se kandidat prihvata ili ne prihvata.
Uticaj parfema
Može se zapitati, šta je sa aromom parfema, jer ona može sakriti prirodan miris osobe. Zaista, dobro odabrani parfemi mogu da poboljšaju imidž, dok neprikladni mogu da ga unište.
Na primjer, parfimeri vjeruju da je veća vjerovatnoća da će plavuše imati miris ćilibara, brinete – gorki badem, smeđokose žene više vole ljubičicu, a crvenokose – mošus.
Međutim, treba da znate da smo od naših predaka dobili genetski determinisani analizator, takozvani vomeronazalni organ, zahvaljujući kojem se analiziraju informacije koje dolaze od partnera, gdje je miris parfema samo pozadina.
Od čega zavisi kako ćete mirisati?
Svaka osoba ima svoj, donekle jedinstven miris. Prije svega, to zavisi od znojnih žljezda. Postoje dvije vrste njih na ljudskoj koži. Ekrine žljezde, koje su ravnomjerno raspoređene po cijelom tijelu, nalaze se u izobilju u pazuhu, dlanovima, stopalima i grudima. Reaguju na svaku promjenu temperature, kako samog tijela, tako i okoline. Njihov glavni zadatak je termoregulacija.
Druga vrsta znojnih žljezda je apokrina. Nalaze se u pazuhu, oko bradavica, pupka i genitalija. Ove mirisne žljezde reaguju samo na emocionalne stimuluse: stres, radost, bol, seksualno uzbuđenje.
U normalnim uslovima, oni emituju prijatan, individualan miris za svaku osobu, jer znoj ovih žljezda sadrži feromone.
Miris osobe označava miješavinu koja nastaje pri miješanju znoja, feromona i otpadnih produkata mikroorganizama koji žive na koži.
Na taj način se formira opipljiv, karakterističan miris, ali „semantičko“ opterećenje u njemu nose feromoni, koji sami ne mirišu ni na šta, već ga samo kodiraju. Mora se uzeti u obzir da je riječ o zdravim ljudima, jer mnoge bolesti značajno mijenjaju miris osobe. Postoje čak i određene nijanse svojstvene određenim bolestima.
Miris muškarca i ženski miris
Muška koža se razlikuje od ženske po sastavu supstanci koje luči. Muški znoj sadrži više masnih kiselina, pa se zbog toga bolje osjećaju bakterije čiji produkti metabolizma pomalo podsjećaju na miris sira. Ženski znoj sadrži više jedinjenja koja sadrže sumpor koji ih pretvaraju u aromatične alkohole, tiole, veoma slične mirisu luka. Što duže traje ovaj proces, jasnije se pojavljuje karakterističan miris.
Pored toga, za ženu, intenzitet i sadržaj „semantičke“ informacije o mirisu zavisi od faze menstrualnog ciklusa. Tako su brojne studije više puta potvrdile sposobnost muškaraca da po mirisu odrede period ženskog ciklusa. Većina muškaraca može tačno da identifikuje miris žene koja je u periodu ovulacije. Ako ih pitate kako to rade, nećete dobiti odgovor. Upravo se tu manifestuje sama priroda čoveka.
Sredina menstrualnog ciklusa je najbolje, biološki unapred određeno vrijeme za uspostavljanje odnosa između muškarca i žene. U tom periodu ne mijenja se samo nivo hormona već i miris tijela.
Kako da sačuvate svoj miris
Na miris žene u velikoj meri utiču lijekovi koji suzbijaju reproduktivni ciklus, posebno kombinovani oralni kontraceptivi. Glavni mehanizam njihovog djelovanja je da potiskuju proizvodnju folikulostimulirajućeg hormona (FSH) i, kao rezultat, blokira se početak sazrijevanja sljedećih folikula sa jajnim ćelijama koja se nalaze unutra. Hormonska pozadina se mijenja, proizvodnja sopstvenih hormona, kao što su testosteron i estrogeni, naglo se smanjuje. Sve ovo menja formiranje feromona.
Neke studije su primijetile da kada je od muškaraca zatvorenih očiju zatraženo da izaberu ženu na osnovu njenog mirisa, žene koje su uzimale COC imale su značajno veći rizik da ne budu izabrane, čak i u poređenju sa starijim takmičarkama koje nisu uzimale lijek.
Da biste sačuvali svoj jedinstveni miris tokom reproduktivnog perioda (od 12 do 47-50 godina), dovoljno je da otklonite nedostatke proteina, gvožđa, vitamina D, vitamina B, pružite sebi pravi odmor, osjetite pozitivne emocije – i tijelo će samostalno ispraviti sve greške i vratiti normalnu fiziologiju i, kao rezultat, „ispravne“ mirise. Ovo je jedinstvenost ženske fiziologije.
Sa početkom menopauze javlja se i promjena prirodnog mirisa žene. Obično se po jakom, gustom, najčešće slatkom mirisu parfema koji ostaje, na primjer, u liftu, vidi da se u njemu vozila žena koja je u menopauzi. Treba napomenuti da adekvatna hormonska terapija može vratiti miris mladosti već nakon nekoliko mjeseci, ali odluku o takvoj podršci treba da donese samo iskusan ljekar, piše Ljepotaizdravlje.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu