Svijet

ŽIVE SAMO PINGVINI Tramp uveo carine nenaseljenim ostrvima blizu Antarktika

Najnovije carine koje je administracija predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa uvela na uvoz robe obuhvataju i nenaseljene ili gotovo nenaseljene teritorije, uključujući oblasti Australije i Norveške.

ŽIVE SAMO PINGVINI Tramp uveo carine nenaseljenim ostrvima blizu Antarktika
FOTO: DEAN LEWINS/EPA

Prema spisku objavljenom na nalogu Bijele kuće na mreži Iks, SAD je primijenila 10 odsto tarife na robu sa ostrva Herd i Mekdonald australijske teritorije smještene bliže Antarktiku, koje su potpuno nenaseljene, piše BBC.

Ostrva su jedna od najudaljenijih mjesta na zemlji i nemaju stalnih stanovnika, ali su dom velikog broja pingvina, foka i morskih ptica. Prema podacima Svetske banke, Evropska unija već primjenjuje tarife na ova ostrva.

Do njih se može doći samo dvonedjeljnom plovidbom brodom iz Perta na zapadnoj obali Australije. Ljudi su tamo kročili posljednji put prije skoro 10 godina, piše Gardijan.

– Nigdje na zemlji nije bezbjedno – prokomentarisao je australijski premijer Entoni Albaneze.

FOTO: CELAL GÜNEŞ/ANADOLIJA
FOTO: CELAL GÜNEŞ/ANADOLIJA

Tarife od 10 odsto uvedene su i na robu iz Svalbarda i Jan Majena, dvije udaljene norveške teritorije u blizini Severnog pola, koje zajedno imaju oko 2.500 stanovnika.

Nije jasno koje proizvode te teritorije izvoze u SAD.

“Pingvini su nas godinama potkradali”

Nakon što se saznalo da Trampove tarife uključuju i oblasti u kojima niko ne živi, društvene mreže su se usijale.

Pingvini su nas potkradali godinama – napisao je Trampov bivši direktor komunikacija Entoni Skaramuči, koji ga sada često kritikuje.

– Pingvini sa ostrva Herd i Mekdonald su nas predugo iskorišćavali. Krajnje je vrijeme da im se suprotstavimo! – napisao je bivši kongresmen Tom Malinovski na Iksu.

Prema podacima Svetske banke, SAD su 2022. godine sa ostrva Herd i Mekdonald uvezle proizvode u vrednosti od 1,4 miliona američkih dolara, a reč je o uvozu mašina i električne opreme, piše Gardijan i dodaje da se ne zna o kakvoj se robi radi.

Pročitajte još

U prethodnih pet godina, uvoz sa ostrva Herd i Mekdonald kretao se od 15.000 do 325.000 dolara godišnje.

Zašto ovaj potez nije apsurdan?

Iako se ovaj potez na prvi pogled čini apsurdnim, nametanje carina na nenaseljenoj teritoriji nije nužno besmisleno sa pravne, političke ili ekonomske tačke gledišta.

Tarife se često uvode po automatizmu na osnovu klasifikacije zemlje ili carinskog regiona, bez obzira da li ima stanovništva ili aktivne trgovine. Ako SAD uvedu univerzalne carine za sve strane teritorije, onda se izbjegava isključenje manjih entiteta.

Iako teritorija nema stanovnika, njome upravlja Australija, a sama teritorija ima ekskluzivnu ekonomsku zonu (EEZ).

Pored toga, regioni bez carinskih barijera mogu postati uporište za ofšor proizvodnju u budućnosti.

Kompanija može da registruje skladište i “tehnički” izvozi robu odatle kako bi izbjegla carinu iz Australije ili Azije.

Ostrvo Herd bilo britansko, pa preuzela Australija

Ostrvo Herd je 1853. godine otkrio Džej Džej Herd, dok je iste godine V. Mekdonald otkrio tri ostrva i jedan arhipelag. Velika Britanija je prisvojila ostrva 1908, a 26. decembra 1947. vlast je prenijeta na Australiju, prenosi Index, Jutarnji.

Na ostrvu Herd kratko je 1970. godine radila naučnoistraživačka stanica, što je bio prvi put da je ljudska ekspedicija kročila na ovo ostrvo poslije 1880. godine, kada su tamo boravili američki lovci na foke.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu