Promjena temperatura utiče i na uslove unutar kuće neki delovi postaju hladniji, kao što su prozorske daske, dok drugi postaju topliji zbog uključivanja grijanja.
Većina velelepnih sobnih biljaka potiče iz tropskih šuma i voli topliju temperaturu i visoku vlažnost, što zimi može otežati njihovo održavanje u hladnoj klimi ili uz centralno grijanje, koje stvara tople i suve uslove unutar prostora.
Profesionalni baštovani sa magazina“BBC Gardeners’ World“, preporučuju da tokom zime vlasnici „zalivaju sobne biljke ređe i sklanjaju ih sa posebno hladnih prozorskih dasaka tokom noći.“
Uvenuli žuti listovi mogu biti znak preteranog zalivanja. Ako je kompost vlažan, ostavite ga da se osuši prije sledećeg zalivanja. Osim zaštite sobnih biljaka od hladnoće, potrebno ih je zaštititi i od efekata centralnog grejanja.
„Redovno prskajte kompost i listove finim sprejom, kako biste povećali vlažnost,“ preporučuju baštovani. „Nastavite to raditi i zimi, jer centralno grejanje jako isušuje vazduh. Držite biljke podalje od direktnog sunca.“
Takođe možete napraviti tacnu za ovlaživanje. Napunite plastičnu ili metalnu tacnu ili tanjir vodom, stavite kamenčiće ili šljunak u nju i postavite biljke na vrh, pazeći da sama biljka ne bude u vodi. Ovo će omogućiti biljkama povećanu vlažnost dok voda ispod njih isparava.
Ostali korisni savjeti za sobne biljke tokom zime uključuju premeštanje biljaka na svjetlija mjesta; većina sobnih biljaka voli slabije svetlo, ali kako nivo svetlosti opada tokom zime, nekima će prijati premještanje bliže prozoru, pod uslovom da nije previše hladno, prenosi Stil.
Drugi način da osigurate da sobne biljke dobiju što više svetla jeste da im redovno čistite listove od prašine. Iznesite biljke sa velikim listovima u baštu i isperite ih crevom, dok manje listove možete obrisati krpom. Ovo je takođe dobra prilika da pregledate listove za štetočine kao što su biljne vaši.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu