Učiteljsku školu pohađali su đaci iz raznih krajeva bivše Jugoslavije, najviše iz BiH, Crne Gore i Srbije.
Prozivci, koju su obavile profesori geografije Ana Jovičić i njemačkog jezika Bosa Gudelj, odazvala su se 33 učenika generacije koja je školu završila 1969. godine.
Na proslavu 50 godina od završetka škole stigli su čak i iz daleke Amerike. Iz Njujorka je došao Sveto Jojić, srećan što ponovo sa drugovima ima priliku da evocira uspomene na nezaboravne školske dane.
Učiteljska škola bila je prepoznatljiva po strogosti, ali i po izuzetno kvalitetnim vannastavnim aktivnostima – ističe Jojić.

Iz Bostona je došao Miladin Janković, koji priča da su profesori Učiteljske škole bili strogi, ali pravedni, te da su, osim učenja, zahtijevali lijepo ponašanje i svojim učenicima dali kvalitetan osnov za život.
Janković je kao prosvjetni radnik radio i u američkim školama.
– Ako samo poredim vježbe iz hemije u Foči i Americi, mogu reći da je to kod nas u Učiteljskoj školi bilo mnogo ozbiljnije još šezdesetih godina sa dosta više instrumenata i materijala u laboratoriji. Neuporedivo je koliko je u tom vremenu naš školski sistem bio stroži, mnogo je trebalo razmišljati, zaključivati, sada čujem da se i ovdje promijenilo – priča Janković.
Edisa Razman iz Sarajeva kaže da su oni jedna od generacija koja je imala privilegiju da živi slobodno.
– Foča je sa Učiteljskom školom doživjela procvat, jer su sa ovom školom došli muzički instrumenti, ali i izuzetno kvalitetni profesori, domaći i sa strane. Naučili smo i da budemo praktični, snalažljivi i pametni. Tada se uz obrazovanje i vaspitavalo, a danas se samo obrazuje – navodi Razmanova.

Zoran Čarapić iz Slavonskog Broda ističe da je škola bila prepoznatljiva po disciplini i odličnim nastavnicima.
– Tačno je kada se kaže da je Učiteljsku školu bilo teže završiti nego fakultet, ali je vrijedilo. Profesori su se poštovali, disciplina je bila dobra, to se odrazilo na znanje i to nam je u životu mnogo značilo, stekli smo radne navike i naučili da non-stop moramo raditi i učiti – kaže Čarapić.
Jedan od najboljih učenika bila je Budimka Mitrić Tišma iz Bačkog Dobrog Polja, koja danas živi u Novom Sadu.
– Profesore kod kojih smo lakše prolazili možda smo voljeli, a malo manje one koji su bili strogi, ali smo kasnije shvatili da smo od strogih profesora mnogo naučili – prisjetila je Mitrićeva.
Profesor geografije u Učiteljskoj školi Ana Jovičić kaže da su učenici bili uglavnom djeca iz seoskih područja, koja su stasavala u prave narodne učitelje.
– Tamo gdje su kasnije služili bili su i veterinari i ljekari i pravnici i učitelji i roditelji, sve moguće. Škola je davala obimno znanje visokog kvaliteta, a djeca su se trudila, nije bilo bježanja sa nastave i to je, prema mom mišljenju, bila neprevaziđena škola – rekla je Jovičićeva.
Učiteljska škola “Ivo Lola Ribar” osnovana je 1960. i radila je do 1972. godine. Da je imala veoma visoke kriterijume govori i podatak da je od 1.348 učenika diplomski ispit položilo 1.023.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu