Sudbine

ZNAJU IH U DUŠU I RAZGOVARAJU SA NJIMA Trinaestočlana porodica Miodragovići brine o skoro 100 egzotičnih ptica

Najveća odgajivačnica velikih papagaja nalazi se u Aleksandrovačkoj župi i o njoj brine trinaestočlana porodica Miodragović. Snježana i Saša izgradili su pravi ptičji raj sa dvadeset vrsta egzotičnih papagaja.

ZNAJU IH U DUŠU I RAZGOVARAJU SA NJIMA Trinaestočlana porodica Miodragovići brine o skoro 100 egzotičnih ptica
FOTO: RTS/SCREENSHOT

Iz Australije su veseli ćubasti kakadui i vragolasti edeli, Afriku predstavljaju čuveni sivi papagaji, a lepeza najljepših boja satkana je u krilima ptica iz brazilske prašume u Južnoj Americi, piše RTS.

– Ova vrsta se zove katalina. U prirodi su veoma rijetke jer se svakako plavožutoj ari više dopada plavožuta ara, a makao ari makao, nego da se one zajedno ukrštaju. U zarobljeništvu mi možemo da dobijemo ovaj spektar boja koji je nevjerovatan – rekao je Saša Miodragović.

FOTO: RTS/SCREENSHOT
FOTO: RTS/SCREENSHOT

U odgajivačnici “Miodragović” ima 97 egzotičnih papagaja sa tri kontinenta. Svi su ispiljeni u volijerama, zaštićene su vrste, za njih se priprema posebna hrana, imaju grijanje, zimovnik i zasade vegetacije, prenosi Blic.

– Ta ljubav je porodična. Vrlo rado preuzimam sve obaveze oko njih. To djeluje možda naporno sa ovim brojem ptica, ali zaista nije kada to krene kao hobi i kao nešto što volite – rekla je Anica Miodragović za RTS.

Među pernatim ljepotanima su i žakoi koji spadaju u najinteligentnije ptice na planeti. Zeleni papagaj Miška iz porodice auropalliata sa obala rijeke Amazon, zaštitni je znak porodice.

FOTO: RTS/SCREENSHOT
FOTO: RTS/SCREENSHOT

– Ona zna da govori svoje ime i zna da zove moju majku i zna da kaže dušo moja – ističe Helena Miodragović.

– Imaju tri mjeseca i ja ih još ručno hranim. Nisu one nikakav problem niti su mnogo zahtjevne. Čisto je potrebna pažnja, topla hrana i puno ljubavi – rekla je Snežana Miodragović.

U ovoj župskoj odgajivačnici najinteresentnije je u vrijeme parenja. Veliki papagaji su izuzetno privrženi partneri, zajedno su do kraja života, a to je kod ara period od 80 i više godina.

Plavožuta ara Milena kod Miodragovića je domaća ptica. Hrani se ručno i zato je pitoma. Kada malo poraste može da nauči pedesetak riječi, pa čak i da sastavi rečenicu i nauči pjesmu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu