Hronika

"Žrtve često ćute zbog straha ili sramote" Povećan broj prijava porodičnog nasilja za 65 odsto od početka godine

Šef Odsjeka za krvne i seksualne delikte u Policijskoj upravi Banjaluka Siniša Kojidić izjavio je da je za prvih šest mjeseci prisutno povećanje od 65 odsto prijavljenih krivičnih djela nasilja u porodici u odnosu na isti period prošle godine.

Policijska uprava Banjaluka
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Kojidić je, nakon sastanka radne grupe o postupanju i saradnji svih subjekata zaštite u slučajevima nasilja u porodici, istakao da žrtve često zbog straha ili sramote nasilje ne prijavljuju policiji.

– Sad razmatramo sve mogućnosti kako da policija i drugi subjekti zaštite pruže što adekvatniju pomoć žrtvama, te sprovedu kvalitetan postupak koji će rezultirati osudom za počinioce – rekao je Kojidić novinarima u Banjaluci.

Prema njegovim riječima, porodično nasilje je globalni problem kojem se mora pristupiti na način da se porodica sačuva kao osnovna ćelija društva.

Pročitajte još

Magdalena Prišić iz nevladine organizacije Fondacija “Udružene žene” navela je da se za prvih šest mjeseci ove godine pravnom savjetovalištu ove fondacije obratilo 270 žena, a u istom periodu prošle godine 131 žena.

– U sigurnoj kući u prvih šest mjeseci prošle godine bilo je smješteno 28 osoba, odnosno žena i djece, dok je ove godine taj broj porastao na 35 – navela je Prišićeva.

Ona smatra da su postojeća zakonska rješenja koja regulišu problematiku nasilja u porodici dobra, iako je potrebno vršiti određene izmjene, te izricati veće kazne za ova krivična djela.

Okružni javni tužilac u Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka Igor Cimeša kaže da je Republika Srpska znatno izmijenila zakonska rješenja koja se odnose na oblast nasilja u porodice i podsjetio da je izmjenama zakona 2020. godine najznačajnija novina bila ukidanje prekršajnog kažnjavanja za nasilje u porodici.

– Od tada nasilje u porodici u Srpskoj je krivično djelo. U toku je procedura za izradu novog zakona o zaštiti od nasilja u porodici, s obzirom na to da su uočeni neki nedostaci u prethodnim zakonskim rješenjima – rekao je Cimeša.

Cimeša je dodao da svrha zakonskih akata nije toliko na krivičnom postupku, nego u pružanju zaštite i bezbjednosti žrtvama nasilja u porodici. 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu