Pravoslavna crkva uopšte ne slavi 8. mart, jer se taj datum povezuje s globalnim pokretima za ženska prava, a ne sa crkvenim običajima ili praznicima. Pitanje odnosa Crkve prema ovom datumu varira u zavisnosti od regionalnih i kulturnih faktora, ali u pravoslavlju, generalno, 8. mart nije cijenjen praznik.
Za Crkvu, Dan žena nije dan za vjerski obred, već dan za promišljanje o vrijednostima poštovanja žene i njenoj ulozi u društvu.
O tome je jednom prilikom pričao i sada upokojeni otac Dušan Kolundžić.
– To je još jedno nasljeđe od pređašnjeg režima, koje je samo u srpskoj narodnoj tradiciji zadržano. Da je tako, osvrnimo se na druge evropske narode, pa i one u okruženju. Ali, da se ne pomisli da Crkva ima nešto protiv samog obilježavanja ovog datuma, dužan sam jedno objašnjenje: 08. mart je od 1910. godine “dan žena“, a ne majki, kako se to nastoji proturiti i kako se proturalo i u školama bivšeg režima – istakao je on na sajtu “Svetosavlje” i nastavio:
Ruska crkva ga doživljavaju kao dan kad su žene oslobođene od porodičnih obaveza
Ruska pravoslavna crkva, iako zvanično ne priznaje 8. mart kao praznik, smatra prikladnim čestitati ovaj dan ženama koje ga slave. Ovaj stav iznio je protojerej Maksim Pervozvanski, klirik moskovskog hrama Četrdeset mučenika Sevastijskih u Spaskoj Slobodi.
– Potpuno je prihvatljivo čestitati 8. mart ženama koje ga slave. Smatram da svaki praznik treba čestitati onima koji ga obilježavaju. Pravoslavni hrišćani mogu, na primjer, čestitati muslimanima Kurban-bajram, a muslimani pravoslavcima Vaskrs – rekao je Pervozvanski.

On je dodao da mišljenja o ovom prazniku unutar crkve variraju, od negativnih stavova do potpuno pozitivnih, s tim da svaki od tih stavova ima svoje pristalice među sveštenstvom i vjernicima.
Međutim, na zvaničnom nivou, Ruska pravoslavna crkva ne obilježava 8. mart.
– Nema molebana kao što to imamo za neke druge građanske praznike poput Nove godine, 9. maja ili 1. septembra – rekao je sveštenik, objašnjavajući da crkva ignoriše 8. mart zbog njegovog revolucionarnog porekla.
Prema Pervozvanskom, crkva i dalje čuva negativan odnos prema prazniku, podsjećajući na istorijske figure poput Klare Cetkin i Roze Luksemburg, kao i na revolucionarne događaje i prve ženske demonstracije.
– Još od sovjetskih vremena, crkva ima negativan stav prema 8. martu, jer smatraju da je praznik potekao iz vremena kada su žene, navodno, oslobođene svojih porodičnih obaveza – pojasnio je on.
Međutim, većina vjernika danas ne pamti ovu revolucionarnu prošlost i doživljava 8. mart kao građanski praznik, bez religijskog ili duhovnog značaja.
– Ali postoji i treća grupa vjernika, među kojima sam i ja, koji se trude da ovaj praznik dobiju duhovnu dimenziju. Smatram da bi 8. mart mogao da bude dan sjećanja na sve svete pravedne žene, čime bi svaka žena na ovaj dan imala imendan – dodao je protojerej, prenosi Republika.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu