Društvo

VJEROVANJA NA BLAGOVIJESTI Nijedna žena ne smije da uradi OVU STVAR, a jedna riječ se NE IZGOVARA

Danas se obilježavaju Blagovijesti, jedan od 12 najvećih hrišćanskih praznika koji se slavi se u znak sjećanja na blagu vijest koju arhangel Gavrilo donio Bogorodici i rekao joj da je Duh Sveti nju odabrao da bude majka Isusu Hristu.

VJEROVANJA NA BLAGOVIJESTI Nijedna žena ne smije da uradi OVU STVAR, a jedna riječ se NE IZGOVARA
FOTO: WIKIPEDIA

Blagovijesti inače spadaju u Bogorodičine praznike i svetkuju ga najviše žene. Ali od ovog dana kreće buđenje prirode i mnogi radovi.

Blagovesti spadaju u radosne hrišćanske praznike i slave se uvijek 7. aprila, tačno devet mjeseci prije Božića.

View this post on Instagram

Када се Пресветој Дјеви наврши једанаест година пребивања и служења при храму Јерусалимском, и четрнаест година од рођења када, дакле, ступи у 15-ту годину живота, саопштише јој свештеници, да по закону она не може више остати при храму, него треба да се обручи и ступи у брак. Но како велико изненађење за све свештенике би одговор Пресвете Дјеве, да је се она посветила Богу и да жели остати девојком до смрти не ступајући ни с ким у брак! Тада по промислу и внушењу Божјем првосвештеник Захарија, отац Претечев, договорно са осталим свештеницима, сабра дванаест безжених људи из племена Давидова, да би једноме од њих уручили Дјеву Марију на чување девојаштва њеног и старање о њој. И би уручена староме Јосифу из Назарета, који јој беше и сродник. У дому Јосифовом Пресвета Дјева продужи живети исто као и у храму Соломоновом, проводећи време у читању Светог Писма, у молитвама, богоразмишљању, посту и ручном раду. Готово никад из куће не излажаше, нити се интересоваше светским стварима и догађајима. Мало је с ким уопште говорила, и никад без нарочите потребе. Најчешће је у кући општила са двема кћерима Јосифовим. Но када се наврши време проречено Данилом пророком, и када Бог благоволи испунити обећање своје изгнаном Адаму и пророцима, јави се велики архангел Гаврил у одаји Пресвете Дјеве, и то, како неки свештени писци пишу, у тренутку баш када је она држала отвореног пророка Исаију и размишљала о његовом великом пророчанству: Гле, девојка ће зачети и родиће сина! (Ис. 7, 14). Јави јој се Гаврил у светлости архангелској и рече јој: Радуј се, благодатна! Господ је с тобом! и остало све редом како пише у Еванђељу божанственог Луке (Лк. 1, 26—38). Са овом архангелском благовешћу, и са силаском Духа Светога на Дјеву Пречисту, отпочиње спасење људи и обновљење твари. Историју Новог Завета отворио је архангел Гаврил речју: Радуј се! да ознаменује тиме, да Нови Завет има да значи радост за људе и за сву створену твар. Отуда и Благовест се сматра колико великим толико и радосним празником.🌼🌸🌼 . . . #pravoslavlje #bogjeljubav #bezljubavinemazivota #blagovesti#dostojno#bogorodica #arhangel#vera #nada #mir#molitva#ljubav #ortodox #icon #љубов#православные

A post shared by ЉУБАВ 🔹 ВЕРА🔹 НАДА (@ljubav_hristova) on

Djevojke i žene, posebno one koje žele da zatrudne i postanu majke, odlaze u crkve i manastire gdje su ikone posvećene Blagovijestima i mole se Bogorodici, a vlada vjerovanje da na ovaj dan žene ne treba da se češljaju.

Za ovaj praznik postoje mnogi narodni običaji, a većina je vezana za buđenje prirode i početak proljećnih radova.

Narod se u selima tako plašio zime sve dok ovaj dan ne prođe. Tek poslije Blagovesti kreću radovi u voćnjaku i njivama  počinje kalemljenje voća, orezivanje vinograda i sjetva pšenice i ječma, prenosi Žena Blic.

Na Blagovijesti se, po narodnom običaju, ustaje veoma rano, čak i u ponoć, a dan je počinjao djevojačkom pjesmom. Kuća i okućnica mora  da se očisti.

Dan uoči ovog praznika djevojke su sakupljale suva drva i grančice potrebna za veliku vatru koja se palila na nekom vidnom ili važnom mjestu. Oko vatre su se veselili momci i djevojke, a ponegdje i stariji.

Postojao je i običaj preskakanja buktinje (bukara) koji je vezan i za vjerovanje da se na ovaj dan bude gmizavci iz zimskog sna. Za onoga ko bi prekočio vatru smatralo se da je zaštićen od ujeda zmija. Ali zmije se na sam dan Blagovijesti nisu spominjale. Niko nije smijo da izgovori tu riječ.

Period do sedam dana, koji kreće od ovog praznika, za mnoge može da bude  presudan.

Naime, na sutrašnji dan sve do Velikog Petka dobro bi bilo započeti bilo kakav veći posao (izgradnja, pokretanje sopstvenog posla, usavršavanje),  a povoljan je period i za donošenje važnih životnih odluka koje mogu da donesu korenite promjene u životu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu