Ovo kršenje prava majki može se desiti kako u javnim tako i u privatnim zdravstvenim ustanovama. Određeni propusti zdravstvenog osoblja tokom porođaja se takođe klasifikuju kao akušersko nasilje. Takvi propusti, odnosno izostavljanje određenih situacija u datom trenutku može da prouzrokuje fizičku ili psihičku štetu ženi tokom trudnoće, porođaja ili poslije porođaja.
Žena koja je tokom porođaja u 40. godini 17 sati ležala na stolu pri izazivanju porođaja i iščekivanja da porođaj krene prirodnim putem, iako je bila starija prvorotka, sa bebom koja je od početka trudnoće postavljena karlično sa preporukom doktora koji je vodio cijelu trudnoću da se porođaj izvrši carskim rezom, je Ivana Veljković, piše Kurir.
Ona je navela da je održavanje trudnoće proteklo kao dobro iskustvo, a onda je ispričala svo nasilje koje je preživjela tokom samog porođaja:
– Sedam dana prije porođaja, moj ljekar koji mi je vodio porođaj me je ostavio u bolnici kako bi mi pratio zdravlje do porođaja. Oni su dan ranije odlučili da ću imati carski rez, međutim, meni je vodenjak to veče pukao. Pripremali su me za porođaj i pitali da li želim da sačekam svog ljekara koji je radio prvu smjenu, na šta sam se ja složila.
Ona je objasnila da je bila u veoma velikim bolovima do jutra, a onda je ljekarka, za koju Veljković vjeruje da je bila šef smjene, odlučila da neće potpisati dozvolu za carski rez, već želi da je porodi prirodnim putem.
– Bila sam na indukciji par sati, nisam mogla više da izdržim, što je i moj ljekar primijetio. Prihvatila sam epidural i onda mi je bilo malo lakše. Kasnije su se efekti epidurala izgubili, a niko i dalje nije htio da odobri carski rez. Smjena mog ljekara je prošla, a načelnik smjene koja je nakon toga došla me je pregledao i video kakva je situacija, ali i dalje nije bilo vrijeme za porođaj.
Veljković je objasnila da su u ovom trenutku i dalje želeli da prvo probaju prirodni porođaj, a rekla je da su joj i objasnili da u slučaju da linije na CTG počnu da opadaju, moraće da ima hitan carski rez.
– Ja sam vidjela da se linije spuštaju i pozvala svog ljekara. Ušao je neki drugi ljekar i pitao me zašto se derem i šta hoću. Rekla sam da pozove mog ljekara, na šta me je on pitao zašto hoću da ga zovem. Načelnik je čuo ovaj razgovor, ušao u sobu i naredio hitan carski rez. Meni su tada počeli da cijepaju spavaćicu, ušao je veliki broj ljekara i medicinskih sestara, ja više nisam mogla ni da pričam jer nisam pila vodu 17 sati, mislila sam da ću se onesvijestiti. Pokušavali su da što prije krene carski rez, krenula je panika – priča Veljković.
Ona kaže da je svačije mišljenje do dolaska u bolnicu bilo da će biti neophodan carski rez, pa je njoj potpuno nelogično zašto je dozvoljeno njeno mučenje od 17 sati.
– Zaradila sam infekciju u operacionoj sali. Četvrti dan od porođaja sam trebala da budem poslata kući, a onda su mi rekli da je neophodna još jedna analiza jer je beba bila predugo u plodovoj vodi. Tada kreće pakao. Počela sam da plačem, a žena koja me je čistila zbog infekcije me pitala šta se dešava. Rekla sam da će biti haosa ukoliko beba ne bude dobro. Beba je imala hipertonus, godinu dana smo je liječili na dosta načina – kaže ova majka.
Na ovu temu za Kurir televiziju govorili su i Borislav Antonijević, specijalista ginekologije i akušerstva i Nemanja Milošević advokat.
– Odluka za carski rez se donosi na osnovu parametara, a u slučaju ove majke ja bih donio tu odluku. Ona je imala karlično okrenutu bebu, što mnogo mijenja situaciju. Mogućnost infekcije je veća i beba je u drugačijoj situaciji, ovo je akušerski propust. Ne bih ga nazvao nasiljem – objasnio je Antonijević.
On je naveo da ni propusti nisu naivni i ne smiju da se dešavaju, kao ni nasilje. Kaže da je žena koja nosi život u sebi sveto biće i mora da ima poseban tretman u porodici, društvu i svim dijelovima života.
– Slučajevi koji se dešavaju su strašni i nemaju nikakvo opravdanje. Da, svi smo pod stresom i pokušavamo da dođemo do dobrog ishoda, ali moramo se sjetiti da ima i ljepšeg odnošenja prema porodiljama.
Milošević kaže da se mora stvoriti normalniji odnos prema ženama, jer medicina nije roba i mora biti vezana za povjerenje i saosjećanje.
– Ljudi obično u ovakvi slučajevima pokreću pravni postupak protiv ljekara ili ustanova. Imali smo takve slučajeve, jako su teški i komplikovani. Tada medicinski stručnjak daje svoje mišljenje na osnovu koga se sudi.
Antonijević je rekao da uprkos neslaganju sa ljekarom koji je vodio trudnoću, vođa smjene na kraju donosi odluku kako će se porođaj završiti, odnosno prirodnim ili operativnim putem.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu