Amandmanom, koji je na protokol dostavljen danas, Đonlagić želi da u Ustav upiše da je „država Bosna i Hercegovina titular i vlasnik“ onoga što se naziva državna imovina.
Na ovaj način, DF je indirektno priznao ono što oduvijek govore politički predstavnici Republike Srpske, a to je da u Ustavu BiH nigdje ne piše da BiH ima imovinu. Jer, da piše, ne bi bilo potreba da se to dodaje amandmanom.
Konkretno, DF predlaže da se u Ustavu BiH, u članu III ,,Nadležnosti i odnosi izmedu institucija Bosne i Hercegovine i entiteta“, u stavu l. iza tačke j) doda nova tačka koja glasi:
„Država Bosna i Hercegovina je titular i vlasnik svih dobara od opšeg interesa (zemljište, šume, vode, vodotoci, jezera, more, morsko dno i morska obala, rudna blaga i druga prirodna bogatstva), dobara u opštoj upotrebi (putevi, željeznice, nacionalni parkovi i druga dobra u opštoj upotrebi), kulturno-istorijskih dobara na državnom nivou (muzeji, galerije, nacionalne biblioteke, kulturno-istorijski spomenici i druga kulturno-istorijska dobra), cjelokupne imovine na osnovu državno-pravnog kontinuiteta BiH kao i one iz sukcesije SFRJ, kako u zemlji tako i u inostranstvu, imovine u vezi sa Aneksom devet Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, uključujući i nepokretnu i pokretnu imovinu, novčana sredstva i potraživanja novčanih sredstava, te drugu imovinu u bilo kojem obliku koja po svojoj prirodi spada u državnu imovinu BiH. Upravljanje, korištenje i raspolaganje državnom imovinom Bosne i Hercegovine reguliše BiH svojim zakonima u cijelosti“.

U obrazloženju, DF navodi da se amandmanom izvršava obaveza ustavno-pravne naravi, koja se sastoji u preciznom ustavnom normiranju vlasničkog statusa i prava države Bosne i Hercegovine u pogledu njene – državne imovine.
– Usvajanjem ovog Amandmana pospješuje se princip pravne sigurnosti, te se uređenje čitavog ustavnog sistema podiže na viši nivo. Osim toga, ovim Amandmanom osigurava se provođenje Odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine br. U-1/1 l – piše Đonlagić.
– Prijedlogom amandmana na Ustav BiH koji predviđa uspostavljenje nadležnosti zajedničkog BiH nivoa u pogledu vlasništva i upravljanja nad nepokretnostima, odnosno nad dobrima od opšteg interesa (šume, vode, zemljišta), dobrima u opštoj upotrebi (putevi, željeznice), kulturno-istorijskim dobrima, stranka Demokratski front, koja predstavlja ekstenziju politike SDA, suštinski priznaje ono što mi tvrdimo od početka političke krize izazvane nepravnim odlukama Ustavnog suda, a to je da BiH nema ustavnu nadležnosti u ovim stvarima već da je ona smještena na entitetski nivo – kaže za Srpskainfo, predsjedavajuća Kluba poslanika SNSD u Predstavničkom domu BiH Snježana Novaković Bursać.

Prema njenim riječima, da Ustav BiH sadrži osnov za upravljanje nad imovinom, ne bi bilo potrebe za ovim amandmanom.
– Znaju to dobro u Sarajevu, pa su se zato upustili u ovaj, mogu već sad reći, neuspješan pokušaj izmjene Ustava jer ovakav prijedlog ne može da dobije potreban broj glasova iz Republike Srpske niti u jednom domu Parlamentarne skupštine – poručuje Bursaćeva.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu