Uvijek kad su ekstremne razlike u temperaturama, bilo da je previše toplo ili previše hladno, povećava se broj pacijenata sa akutnim moždanim udarom. Ovdje dolaze urgentni pacijenti sa akutnim moždanim udarom, ali i starija populacija, tačnije, pacijenti koji su imali ranije moždani udarom i brojne druge bolesti. Iako nemamo zvaničnu statistiku, prema našem osjećaju, obim posla povećan je za oko 50 odsto ovih dana izjavila je doktorka Golubović.
Simptomi moždanog udara, odnosno šloga
Kako navodi, simptomi moždanog udara sa kojima se najčešće pacijenti javljaju su: oduzetost ili slabost jedne polovine tijela, iskrivljenost jedne polovine lice, problem sa govorom i izgovaranjem riječi, kao i sa razumijevanjem govora.
– Međutim, to nije sve – ističe dr Golubović i dodaje da ima i onih koji se javlju sa simptomima vrtoglavice, mučnine i povraćanja.
–Javljaju se i pacijenti sa raznim pogoršanjima starih tegoba, koji su ranije preživjeli moždani udar, kao i pacijenti koji su po ovim vrućinama kolabirali i dehidrirali – kaže dr Golubović.
“Pacijenti u četrdesetim godinama najčešći”
– Najmlađi pacijenti u ovom periodu imaju oko 40 godina, međutim, najmlađi pacijent koga smo liječili bila je tinejdžerka od 19 godina, a najstarija osoba koja je liječena ovdje bio je pacijent od 115 godina – kaže dr Golubović. Brojne su tegobe sa kojima se građani javljaju ovih dana.
– Pacijenti koji su imali moždani udar imaju brojne internističke i druge bolesti poput hipertenzije, pa tu često dolazi do oscilacije i varijacije krvnog pritiska. Takođe, i dijabetičari imaju oscilacije vrijednosti šećera u krvi, ali su prisutni i poremećaji srčanog ritma. U ovakvim situacijama potrebno je odmah da se javite ljekaru – kaže dr Golubović za RTS.
Povišen krvni pritisak u kombinaciji sa povišenim masnoćama, ali i lošom ishranom, stesnim životom i bez fizičke aktivnosti dobitna je kombinacija za srčani ili moždani udari.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu