Biotehnološka kompanija je objavila neto prihod od 13 miliona dolara, ili 3 centa po akciji, za treći kvartal. Što ne zvuči loše kada se poredi sa neto gubitkom od 3,63 milijarde dolara, ili 9,53 centa po akciji, prijavljenim za period od prije godinu dana.

Moderna smanjuje troškove, sa nedavno objavljenim ciljem postizanja uštede od 1,1 milijardu dolara do 2027. godine, dok pokušava da se oporavi od brzog opadanja svog Kovid poslovanja. To je prvi kvartal koji uključuje prodaju Modernine vakcine protiv respiratornog sincicijalnog virusa, ili RSV, njegovog drugog komercijalno dostupnog proizvoda.
Prije kraja godine, kompanija planira da podnese zahtjev za odobrenje svoje eksperimentalne vakcine „slijedeće generacije“ protiv Kovida i kombinovanih vakcina koje ciljaju na Kovid i grip. Moderna ove godine takođe očekuje da će se prijaviti za prošireno odobrenje svoje vakcine protiv RSV, koja cilja na visokorizične odrasle osobe starosti od 18 do 59 godina.
Moderna je u četvrtak saopštila da je njena najnovija vakcina protiv Kovida pokazala prednosti nakon što je dobila odobrenje u SAD tri nedjelje ranije nego što je to bila posljednja iteracija vakcine 2023. godine, što je biotehnološkoj kompaniji omogućilo da „efikasnije odgovori na potražnju“. Kompanija je uspjela da isporuči doze apotekama i zdravstvenim radnicima i ranije stigne do ruku većeg broja pacijenata.
– Mislim da su ranije lansiranje i strmija rampa doveli do mnogo veće prodaje za Kovid vakcinu – rekao je izvršni direktor Moderne Stefan Bansel u intervjuu.
– Tokom prve nedjelje lansiranja vakcine, kompanija je isporučila dvostruko više proizvoda širom svijeta nego 2023. godine – primjetio je Bansel.

Dodao je da je ovo tromjesečje bilo veliko kada je riječ o smanjenje troškova i da će to nastaviti da rade.
Evo šta je Moderna izvijestila za treći kvartal u poređenju sa onim što je Volstrit očekivao, na osnovu ankete analitičara LSEG:
Zarada po akciji: 3 centa u odnosu na očekivani gubitak od 1,90 dolara
Prihod: 1,86 milijardi dolara naspram očekivanih 1,25 milijardi dolara
Moderna je zabilježila prodaju u trećem kvartalu od 1,86 milijardi dolara, tek nešto više od prihoda od 1,83 milijarde dolara koje je zabilježila u istom periodu prije godinu dana. Ogromna većina tog ukupnog iznosa došla je od Kovida, uključujući 1,2 milijarde dolara u prodaji u SAD i otprilike 600 miliona dolara sa međunarodnih tržišta.
Prihod kompanije u trećem kvartalu je takođe uključivao 10 miliona dolara u prodaji RSV u SAD, koji je dobio odobrenje u maju. Moderna je saopštila da je prodaja te injekcije bila niža od očekivane jer su je regulatori odobrili i preporučili kasnije u ugovornoj sezoni, kada su mnogi distributeri vakcina već završili svoje porudžbine.
Analitičari su očekivali prodaju od 132 miliona dolara za RSV vakcinu, prema procjenama koje je prikupio ,,StreetAccount”. Modernin RSV snimak je do sada odobren u SAD, Evropskoj uniji, Norveškoj, Islandu i Kataru.

Kompanija je ponovila svoje smjernice za prodaju proizvoda za cijelu 2024. godinu od otprilike 3 do 3,5 milijardi dolara. U prošlom kvartalu, Moderna je smanjila svoje izglede o nižoj očekivanoj prodaji u Evropi, „konkurentnom okruženju“ za respiratorne vakcine u SAD i potencijalu odloženog međunarodnog prihoda do 2025.
Akcije Moderne pale su za skoro 50% ove godine dok investitori razmišljaju o njenom putu dalje nakon Covida. Kompanija se kladi na cevovod izgrađen oko svoje platforme za mesindžer RNK, što je tehnologija koja se koristi u njenoj vakcini protiv Covid-a i RSV vakcinama.
Biotehnološka kompanija trenutno ima 45 proizvoda u razvoju, a očekuje da će ih 10 izbaciti na tržište u naredne tri godine.
Moderna razvija samostalnu vakcinu protiv gripa, personalizovanu vakcinu protiv raka sa Merkom (Merck) i vakcine za latentne viruse, između ostalih proizvoda.
Troškovi prodaje za treći kvartal iznosili su 514 miliona dolara, što je 77% manje u odnosu na isti period prije godinu dana. To uključuje 214 miliona dolara otpisa neiskorišćenih doza Covid vakcine i 27 miliona dolara troškova povezanih sa naporima kompanije da smanji svoj proizvodni otisak, između ostalih troškova.
Troškovi istraživanja i razvoja smanjeni su za 2% na 1,1 milijardu dolara u poređenju sa istim periodom 2023. godine. Moderna je rekla da je pad prvenstveno posljedica nižih troškova kliničkog razvoja i proizvodnje, navodeći, između ostalih faktora, smanjenu potrošnju na klinička ispitivanja.
U međuvremenu, prodajni, opšti i administrativni troškovi za ovaj period pali su za 36% na 281 milion dolara u poređenju sa trećim kvartalom 2023. SG&A troškovi obično uključuju troškove promocije, prodaje i isporuke proizvoda i usluga kompanije, prenosi CNBC.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu