Iz našeg ugla

Aspergerov sindrom: Kako razumjeti osobe s ovim oblikom autizma?

Jeste li se ikada zapitali kako izgleda svijet osobe s Aspergerovim sindromom? Ovaj oblik autizma nosi sa sobom jedinstvene izazove i talente koji često ostaju neshvaćeni. Razumijevanje i podrška ključni su za stvaranje inkluzivnog društva.

dr Aleksandar Pejić
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Šta je Aspergerov sindrom?

Aspergerov sindrom spada u poremećaje iz autističnog spektra (ASD). Za razliku od drugih oblika autizma, osobe s Aspergerovim sindromom obično nemaju poteškoća s verbalnom komunikacijom, ali mogu imati izazove u socijalnim interakcijama. Njihove rutine i intenzivna usmjerenost na određene interese često su izražene. Statistika pokazuje da otprilike 1 od 54 djece ima poremećaj iz autističnog spektra, što naglašava važnost šireg društvenog razumijevanja.

Osobe s Aspergerovim sindromom često pokazuju: Snažan fokus na specifične teme – Bilo da se radi o astronomiji, tehnologiji ili istoriji, ovi interesi mogu biti vrlo detaljni. Poteškoće u prepoznavanju socijalnih signala – Mimikrija i govor tijela su često teško razumljivi.Potrebu za rutinom i predvidljivošću – Promjene u rasporedu mogu izazvati nelagodu i anksioznost.Izuzetne vještine u nekim područjima – Mnogi posjeduju izuzetan dar za detalje i analitičko razmišljanje.

Kako pristupiti osobama s Aspergerovim sindromom?

Empatija i strpljenje su ključni. Postavljanje direktnih i jasnih pitanja može pomoći da se izbjegnu nesporazumi. Važno je prilagoditi komunikaciju kako bi bila jednostavnija i lakše razumljiva. Podrška u školi i na radnom mjestu može biti od neprocjenjive vrijednosti. Strukturirane aktivnosti i jasne upute pomažu osobama s Aspergerovim sindromom da se osjećaju sigurnije i produktivnije. “Svijet bi bio znatno bogatiji kada bismo svi mogli da vidimo svijet kroz oči onih s Aspergerovim sindromom,” kaže Temple Grandin, istaknuta autorica i osoba s autizmom.

Praktični savjeti za podršku: Slušajte bez osuđivanja. Otvoreni razgovori s osobama s Aspergerovim sindromom omogućavaju bolje razumijevanje njihovih misli i potreba. Potaknite razvoj socijalnih vještina kroz igre i radionice koje simuliraju stvarne situacije.Ponudite prilagodljive metode učenja. Individualizovan pristup može povećati samopouzdanje i omogućiti veću autonomiju.

Razumijevanje Aspergerovog sindroma pomaže nam da gradimo zajednicu u kojoj se svi osjećaju prihvaćeno. Pružimo podršku i budimo most ka boljem međusobnom razumijevanju.

Jeste li imali priliku učiti od osoba s Aspergerovim sindromom?

Koje korake možete poduzeti da im pružite bolju podršku u vašoj okolini? 

Razmislite o tome kako mala promjena u vašem pristupu može donijeti veliku razliku.

Srdačno,

Mr sci dr med Aleksandar Pejić, specijalista psihijatrije

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu