Rekao je ovo Saša Aćić, direktor Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske, tokom rasprave u NSRS o navedenom Prijedlogu zakona.
On ističe da poslodavci uopšte nisu konsultovani kada je u pitanju navedeni Prijedlog zakona i da im nije jasna namjera ni motiv za donošenje istog.
– Upitna je ispunjenost tehničkih pravila i suštinskih problema u primjeni propisa koji može dovesti u pitanje čitav integritet procedure – rekao je Ačić.
On je ukazao na problem neispunjenosti uslova za donošenje ovog propisa po hitnom postupku.
S obzirom na to da predlagač zakona nije uvažio primjedbe poslodavaca, kako navodi Aćić, uputili su amandmane sa željom da isprave ono što se može.
– Ključna prednost važećeg zakona koji je na snazi u odnosu na ovaj Prijedlog je izvjesnost dobijanja podsticaja, kao i izvjesnost u pogledu kriterijuma koji su potrebni da bi poslodavci dobili ovu vrstu podsticaja. Ukoliko nema izvjesnosti bitno se smanjuje interes poslodavaca za investiranje u tehnološki razvoj što može rezultirati padom produktivnosti, konkurentnosti i u konačnici padom zaposlenosti- istakao je Aćić.
Dodao je da integritet procedure dodjele podsticaja u periodu važenja postojećeg zakona nikada nije doveden u pitanje.
Posebno je naglasio da su predstavnici Unije poslodavaca RS i Privredne komore RS učestvovali u proceduri mjerenja ispunjenosti kriterijuma, a da je ovim prijedlogom zakona umanjena uloga poslovne zajednice u mjerenju svih ovih kriterijuma.
Aćić je iskazao bojazan poslodavaca u pogledu primjene navedenog Prijedloga zakona i njegovih potencijalnih negativnih efekata u pogledu konkurentnosti, produktivnosti, zaposlenosti i rasta plata.
On je pozvao Vladu Srpske da još jednom razmotri da se navedeni Prijedlog zakona povuče iz procedure usvajanja, te da zajedno u narednom periodu rade na njegovom unapređenju.
– Ako to nije moguće molim poslaničke klubove i narodne poslanike da kroz amandmane koje smo poslali predlože promjene Prijedloga ovog zakona – istakao je Aćić.
Podsjećamo, najviše primjedbi po pitanju navedenog zakona poslodavci imaju u dijelu koji se odnosi na kaznene odredbe.
U Prijedlogu ovog zakona, naime, uopšte nema člana koji se odnosi na kaznene odredbe, pa će samim tim moći nekažnjeno da se krši i zloupotrebljava.
Ono na čemu poslodavci godinama insistiraju, a što je predviđeno još uvijek važećim zakonom jeste da se zakonom precizno definišu kriterijumi koje privredni subjekt mora ispunjavati i na osnovu kojih mu sleduju podsticaji bez mogućnosti da bilo ko odlučuje hoće li neki privredni subjekt dobiti podsticaje ili neće.
Predloženi zakon će, međutim, omogućiti ministru privrede i preduzetništva da po svojoj volji i bez jasno utvrđenih kriterijuma dijeli novac za podsticaje kome on želi.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu