Zdravlje

MUZIKA OTVARA NOVE PUTEVE U LIJEČENJU Čuvena Betovenova kompozicija uništava ćelije raka

Iako je muzika dio gotovo svih kultura na svetu, malo se zna o tome kako ona utiče na nas.

Djevojka sluša muziku
FOTO: FREEPIK

Brojne studije sugerišu da muzika može biti korisna u medicinskoj njezi, ublažavanju stresa i nocicepcije kod pacijenata koji su podvrgnuti hirurškim procedurama, kao i kod pacijenata sa kancerom i opekotinama, ali mehanizmi pomoću kojih nastaju ovi efekti su još neidentifikovani.

Opšte je prihvaćeno da su efekti muzike sekundarni u odnosu na emocionalne reakcije, ali nedavna naučna istraživanja otkrila su nešto nevjerovatno: čuvena kompozicija Ludviga van Betovena mogla bi da postane saveznik u borbi protiv raka.

U laboratorijskim uslovima, ovaj muzički klasik uništio je ćelije raka, ostavljajući zdrave netaknutim.

Muzika kao oružje protiv ćelija raka

U opsežnoj studiji koju je sproveo tim s Federalnog univerziteta u Rio de Žaneiru, ćelije raka bile su izložene moćnom zvuku iz Betovenovog remek-djela Simfonija broj 5. Rezultati su bili zapanjujući: čak 20 odsto ćelija raka je uništeno u laboratoriji, dok je zdrave ćelije ostavila netaknute (Studija urađena in vitro, još ne na ljudima).

Naučnici su bili iznenađeni kako jednostavna muzička kompozicija može da izazove takav efekat. Kao da je muzika na nekom nivou “razumjela” šta je potrebno, usmjeravajući svoj uticaj samo na ćelije koje su opasne po zdravlje.

Istraživači nisu stali samo na Betovenu. Testirali su i Ligetijevu kompoziciju “Atmospheres”, poznatu po svojoj mističnoj i proganjajućoj melodiji. Rezultati su bili slično ohrabrujući. Čini se da ove muzičke note posjeduju nešto više od emocionalnog uticaja – potencijal da direktno djeluju na ćelijskom nivou.

Iako su ovi eksperimenti sprovedeni “in vitro” (u kontrolisanim laboratorijskim uslovima), naučnici su uvjereni da je ovo tek početak revolucionarnog istraživanja.

Tim koji predvodi dr Marsija Alves Markes Kapela sada proširuje svoje eksperimente. Njihova nova istraživanja uključuju i lokalne ritmove sambe i fanka, s namjerom da otkriju još širi spektar muzičkih žanrova koji bi mogli imati ljekovita svojstva.

Muzika je univerzalni jezik. Ako uspijemo da otkrijemo kako određene vibracije djeluju na ćelije, to bi moglo da otvori potpuno nove puteve u liječenju – ističe dr Kapela.

Pročitajte još

Budućnost liječenja: Zvuk kao dio medicine

Iako je ova oblast istraživanja tek u povoju, potencijal muzičke terapije u liječenju raka nagovještava značajne promjene u budućnosti medicine. Kombinacija tradicionalnih metoda liječenja, poput hemioterapije, i muzičkih vibracija mogla bi ponuditi holistički pristup u liječenju ne samo tijela, već i duha pacijenata.

Možda jednog dana, muzika koju smatramo umjetnošću za dušu postane i moćno medicinsko sredstvo. Sve što sada treba jeste da nauka nastavi da diriguje ovim obećavajućim putovanjem, piše B92.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu