Zdravlje

Može izazvati ozbiljne probleme: Jod ima veliki uticaj na naš organizam, ovo je 5 najvažnijih činjenica

Jod je esencijalan mineral koji igra ključnu ulogu u zdravlju, a njegov nedostatak može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme.

Žena pije iz flaše
FOTO: FREEPIK

Evo pet najvažnijih činjenica o tome kako jod utiče na zdravlje:

1. Podržava pravilan rad štitne žlijezde

Jod je ključan za proizvodnju hormona štitne žlijezde, poput tiroksina (T4) i trijodtironina (T3). Ovi hormoni regulišu mnoge vitalne funkcije u organizmu, uključujući metabolizam, energiju i rast. Nedostatak joda može dovesti do smanjenja proizvodnje ovih hormona, što izaziva stanje poznato kao hipotireoza (smanjena aktivnost štitne žlijezde), što može uzrokovati umor, debljanje i druge simptome.

2. Manjak joda u trudnoći može imati ozbiljne posljedice i za majku i za bebu

Tokom trudnoće, jod je izuzetno važan za zdrav razvoj fetusa. Nedostatak joda kod trudnica može dovesti do mentalnog oštećenja i smanjenja kognitivnih sposobnosti kod djece. Zato je adekvatan unos joda posebno važan tokom trudnoće i ranog djetinjstva.

3. Povezan s emocionalnim zdravljem

Hormoni štitne žlijezde, koje reguliše jod, igraju ključnu ulogu u mentalnom zdravlju. Nedostatak joda može uzrokovati simptome depresije, anksioznosti i smanjenog interesa za svakodnevne aktivnosti. Takođe, može dovesti do mentalnog usporavanja i problema s koncentracijom.

4. Jod utiče na naš imunitet tako što uklanja slobodne radikale i štiti ćelije od oksidativnog stresa. Osim toga, podstiče aktivnost drugih antioksidanasa u organizmu

5. Jod ima odlična antibakterijska, antivirusna, antigljivična i antiparazitska svojstva

Dnevna preporučena doza joda od strane SZO iznosi 150-300 mikrograma. Mnogi naučnici se ne slažu, jer se ova kalkulacija temelji samo na potrebi štitne žlijezde za jodom da bi se izbjegla gušavost.

Pročitajte još

Dr Guy Abraham, profesor akušerstva, ginekologije i endokrinologije na Medicinskom fakultetu UCLA, predlaže da se dnevni unos joda poveća na 13 miligrama, što bi se izjednačilo sa količinom koju unose Japanci.

Ljudsko tijelo ne može proizvoditi niti skladištiti jod, pa je stoga neophodno da se svakodnevno unosi. Unos minerala je najbolji putem hrane i pića. Takav unos je mnogo korisniji nego kada se koriste suplementi. Najbolji izvori joda u ishrani su alge, morska riba i morski plodovi.

Ljepota i zdravlje dolaze iznutra, veoma je važno šta unosite u svoj organizam hranom i vodom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu