Digitalna Srpska

(FOTO) Amerika sprema novi zakon: 20 godina ZATVORA za upotrebu DeepSeeka

Amerika sprema nacrt zakona koji predviđa stroge kazne za korišćenje kineskog DeepSeek AI-ja.

(FOTO) Amerika sprema novi zakon: 20 godina ZATVORA za upotrebu DeepSeeka
FOTO: SALVATORE DI NOLFI/EPA

DeepSeek, kineska aplikacija koja je za kratko vrijeme u potpunosti poremetila i uzburkala IT tržište, privukla je veliki broj korisnika. Razlog za to je jednostavnost upotrebe i brzina. Međutim, veliki broj korisnika je i odustao od ovog AI modela zbog sumnjivih rezultata i odgovora na upite.

Sve ovo je dovelo do toga da u Sjedinjenim Američkim Državama polako počnu da zabranjuju upotrebu DeepSeeka. Ali američki senator Džoš Holi ide i korak dalje, pa je predložio uvođenje zakona koji bi u velikoj mjeri mogao da utiče na upotrebu DeepSeeka i njemu sličnih aplikacija.

U prijedlogu ovog zakona se koristi veliki broj pravnih izraza, ali Ben Bruks – analitičar vještačke inteligencije s Harvarda je prokomentarisao da je u pitanju jedan od najagresivnijih predloga zakona koji su usmjereni protiv vještačke inteligencije.

Pročitajte još

Prijedlog zakona sugeriše da bi osoba koja “uvozi tehnologiju ili intelektualno vlasništvo razvijeno u Kini” mogla da bude kažnjena zatvorskom kaznom u trajanju do 20 godina, kao i novčanom kaznom do milion dolara za fizička lica, odnosno do 100 miliona dolara za preduzeća.

Takođe, postoji i odredba za strane državljane, pa tako kršenje ovog zakona može da se tretira kao teško krivično djelo u okviru imigracionog zakona. To znači da svako ko prenese tehnologiju u Kinu može biti deportovan iz SAD.

Prijedlog ovog zakona je unio novi nemir, posebno kada se pogleda kompletna slika u vezi sa DeepSeekom ali i TikTokom. Međutim, prema svemu sudeći, za sada nema nagovještaja da bi moglo da dođe do rasprave o pomenutom zakonu.

Američki odnosi sa Kinom nastavljaju da se zatežu, a ove dvije moćne države gotovo svakodnevno uvode nove mjere i ograničenja uvoza i izvoza tehnologija iz jedne zemlje u drugu, prenosi B92.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu