Društvo

"Cijela porodica se razboli" U Srpskoj sve više osoba sa upalom pluća, među oboljelima i DOSTA DJECE

 U Republici Srpskoj je povećan broj oboljelih od upale pluća, a u pojedinim gradovima poseban je problem, upozoravaju ljekari, što se u zdravstvene ustanove javlja veliki broj oboljele djece, pa čak među oboljelima ima i beba.

Doktor pregleda pacijenta
FOTO: FREEPIK

Gordana Savin, pomoćnica direktora za medicinska pitanja u Domu zdravlja u Bijeljini, rekla je za Nezavisne novine da je povećan broj pacijenata koji se javljaju sa raznim respiratornim infekcijama, ali da imuni na razne viruse nisu ni zaposleni u ovoj zdravstvenoj ustanovi.

– Nakon januarskih praznika konstantno je povećan broj pacijenata, pedijatrija nam je konstantno puna, ali i drugi odjeli. Imamo i dosta pacijenata koji imaju upale pluća, kao i sa virusom gripe, ali i koronom – rekla je Savinova.

Kako je rekla, ne postoji pravilo koje kaže koja dobna grupa više obolijeva, te ističe da su djeca ta koja generalno više dolaze na preglede.

– Imamo slučajeve gdje i vrlo male bebe imaju upale pluća, tako da nemamo samo jednu dobnu skupinu koja najviše obolijeva, nego imamo i djece školskog uzrasta, ali i onih mališana koji imaju do šest godina – rekla je Savinova i istakla da od upale pluća obolijevaju i ostale grupe stanovnika.

Dodaje da je to zbog velike koncentracije virusa, poput virusa gripa i korone, ističući da se ne može pobjeći od virusnih oboljenja.

Naglašava da kada ljudi primijete simptome, kada počnu kašljati, trebalo bi da stave masku kako ne bi viruse širili okolo.

Kako je rekla, imaju slučajeva da se cijele porodice razbole.

– Jedan član se razboli i za sedam dana i ostali članovi – rekla je Savinova i dodala da su simptomi skoro pa isti, uglavnom je to kašalj sa ili bez temperature, grlobolja, začepljen nos.

Da je situacija skoro ista i u Banjaluci, kaže i Anastasija Stokanović, specijalista porodične medicine u Domu zdravlja Banjaluka, dodajući da se tokom januara i februara javlja veći broj sugrađana oboljelih od respiratornih infekcija.

– Obično su to infekcije gornjeg respiratornog trakta, ali ima i sporadičnih slučajeva pacijenata oboljelih od infekcija donjeg respiratornog trakta, kao što su upale pluća – rekla je Stokanovićeva i dodala da su najčešći uzroci ovih oboljenja virusi, koji dovode do prehlade ili gripa.

– Pacijenti koji nam se javljaju su pretežno osobe srednjeg životnog doba, potom slijede djeca školskog uzrasta, srednjoškolci, kao i starije osobe sa komorbiditetima. Broj djece sa infekcijama respiratornog trakta je povećan, što je uobičajeno u ovo doba godine – dodala je Stokanovićeva.

Kako je rekla, najčešći simptomi su pojava temperature i kašlja, koji je u početku neproduktivan ili suv, a kasnije prelazi u svoju produktivnu fazu.

Pročitajte još

– Od ostalih simptoma prisutni su grlobolja, začepljen nos, malaksalost, glavobolja, te bolovi u koštano-zglobnom sistemu – pojasnila je Stokanovićeva.

Ističe da povećanom broju pacijenata koji se javljaju sa respiratornim infekcijama najčešće doprinose sljedeći faktori: boravak u zatvorenim prostorima, boravak u kolektivima, neadekvatno provjetravanje prostorija, neadekvatna higijena ruku i radnih površina.

Maja Latinčić, pulmolog u Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) Republike Srpske, rekla je da trenutna epidemiološka situacija pokazuje da je povećan broj pacijenata koji se javljaju sa simptomima gripa i prehlade.

– Samim tim je povećan i broj pacijenata koji se javljaju sa jednostranim i obostranim upalama pluća. Tešku kliničku sliku uglavnom imaju pacijenti starije životne dobi, imunokompromitovani i sa prisutnim drugim komorbiditetima – rekla je Latinčićeva.

Kako je rekla, opterećen je i primarni i sekundarni i tercijarni nivo.

– Ovakva epidemiološka situacija se poklapa sa očekivanim sezonskim opterećenjem zdravstvenih ustanova, što je uobičajeno za ovo doba godine i znak je da se nalazimo u periodu najveće aktivnosti virusa gripa, korone i drugih respiratornih virusa – zaključila je Latinčićeva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu