Prošlog mjeseca, 32-godišnja žena otišla je u lokalnu bolnicu na rutinski ultrazvučni pregled dok je bila u 35. nedjelji trudnoće. Iako su prethodni pregledi bili uredni, ljekari su u stomaku nerođenog dječaka primijetili „dodatnu strukturu sa kostima“.
Dalja ispitivanja otkrila su da su unutar fetusa postojala još dva malformisana fetusa.
Ovaj izuzetno rijedak fenomen, poznat kao „fetus u fetusu“, zabilježen je samo oko 200 puta u medicinskoj literaturi, ali nije poznato koliko slučajeva je uključivalo više od jednog fetusa.
Žena je 1. februara rodila sina u 35. nedjelji trudnoće, a ljekari su odmah operacijom uklonili dva fetusa iz njegovog stomaka. Oni su u nekom trenutku tokom trudnoće prestali da se razvijaju. Prema lokalnim izvještajima, majka i beba su u dobrom zdravstvenom stanju, dok su dva fetusa bila suviše nerazvijena da bi preživjela.
Rijetki medicinski fenomen
Doktor Prasad Agarval, koji je prvi primijetio anomaliju, rekao je lokalnim medijima:
– Imao sam sreće i bio dovoljno pažljiv da primijetim nešto neobično kod ove bebe – fetus koji se normalno razvijao, ali sa nekoliko kostiju i strukturom nalik fetusu u stomaku. Odmah mi je bilo jasno da ovo nije uobičajeno. Bio je to jedan od najrjeđih slučajeva u svijetu.“
Još uvijek nije u potpunosti jasno šta uzrokuje ovaj fenomen, ali se zna da se obično dešava u toku razvoja jednojajčanih blizanaca.
Jednojajčani blizanci nastaju kada se jedna oplođena jajna ćelija podijeli na dva embriona. Međutim, kod slučaja „fetus u fetu“, ta podjela nije potpuna, pa jedan embrion ostane zarobljen unutar drugog. U ovom slučaju, jajna ćelija je vjerovatno pokušala da se podijeli na tri, ali nije uspjela da se potpuno odvoji, što je dovelo do stvaranja jednog zdravog fetusa i dva parazitska fetusa u fetu.
Oba fetusa su razvila ruke i stopala, ali nisu imala potpuno formirane vitalne organe, zbog čega nisu mogli da prežive samostalno.
Operacija i potencijalne komplikacije
Kod 80 odsto slučajeva „fetus u fetu“, apsorbovano fetalno tkivo se nalazi u stomaku, gdje ljekari obično mogu da ga uklone bez ugrožavanja zdravlja majke i bebe. Međutim, u drugim slučajevima, ovakvi fetusi su pronađeni u ustima, mošnicama, trtičnoj kosti ili čak u mozgu bebe.
Na primjer, 2015. godine kineski ljekari su uspješno uklonili fetus iz mošnica 20-dnevne bebe.
Jedan od najozbiljnijih slučajeva dogodio se prošle godine u Kini, kada su ljekari otkrili fetus u lobanji jednogodišnje djevojčice koja je imala razvojne poteškoće i uvećanu glavu. Nakon što su skeniranja pokazala petoinčnu masu sa dijelovima kostiju, ljekari su izveli operaciju, ali je djevojčica pretrpjela ozbiljno oštećenje mozga i preminula manje od dvije nedjelje kasnije, prenosi Ona.rs.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu