U razgovoru sa Patrikom Kolisonom, Gejts je rekao da, iako danas postoji više egzistencijalnih prijetnji, i dalje vjeruje da će budućnost donijeti napredak čovječanstvu.
„Nekada je nuklearni rat bio glavna prijetnja“
Bil Gejts se prisjetio da je u mladosti jedina stvar koja ga je ozbiljno brinula bila mogućnost nuklearnog rata.
– Danas bismo tome dodali klimatske promjene, bioterorizam i pandemije, kao i pitanje kontrole nad razvojem vještačke inteligencije – istakao je on.
Takođe je naglasio da je sve veća društvena polarizacija još jedan ozbiljan problem koji može ugroziti stabilnost.
– Mlađe generacije treba da budu veoma zabrinute zbog ovih stvari – upozorio je.
Ovo nije prvi put da Gejts ističe ove probleme. U jednom blog postu iz 2023. godine napisao je da ga je osnivanje porodice dodatno podstaklo da razmišlja o budućnosti sveta.
– Unuk vas natjera da se zapitate kako možemo da obezbijedimo bolju budućnost – u politici, zdravstvu, zaštiti klime… – napisao je tada.
Vještačka inteligencija kao rješenje, a ne problem
Iako mnogi upozoravaju na potencijalnu opasnost vještačke inteligencije, Gejts smatra da bi ona mogla da bude dio rešenja.
– Danas nemamo dovoljno medicinskih stručnjaka, nema dovoljno ljudi koji mogu da prate sve važne promjene, niti dovoljno onih koji bi, recimo, mogli da podučavaju matematiku u siromašnim sredinama. Ukratko, nedostaje nam inteligencije – rekao je Gejts.
On vjeruje da bi AI mogla da promijeni način na koji se znanje i resursi raspoređuju u društvu.
– Vještačka inteligencija će vremenom – a o tačnim rokovima može da se raspravlja – učiniti inteligenciju dostupnom svima, praktično besplatno – dodao je.
Budućnost donosi napredak – ako riješimo ključne probleme
Gejts je optimista kada je riječ o budućnosti, ali uz uslov da se društvo ozbiljno posveti rješavanju najvećih izazova.
– Ako uspijemo da riješimo ove velike probleme, stvari će biti mnogo bolje. Imamo šansu da izliječimo Alchajmerovu bolest, gojaznost, HIV, a polio, male boginje i malarija mogli bi da postanu prošlost. Inovacije danas napreduju brže nego ikada – istakao je.
Zaključio je da strah može da bude pokretačka snaga za promjene.
– Mladi će možda čak i preuveličati vjerovatnoću i posljedice nekih od ovih problema – ali ako ih to podstakne na akciju kako bismo ih spriječili, onda je to dobra stvar – zaključio je Gejts, prenosi Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu