Svijet

Nova mjera za zdraviji turizam: Ovog ljeta na snagu stupa ZABRANA PUŠENJA na plažama

Turisti koji planiraju ljetovanje u jugoistočnoj Španiji, trebalo bi da imaju na umu nove zabrane koje će biti na snazi ovog ljeta, a koje se odnose na zabranu pušenja na plažama jedne od najposjećenijih destinacija u regiji.

plaža u Antaliji
FOTO: GÜLSEM ADAM/ANADOLIJA

Na plaži L'Albir, koja se nalazi u blizini popularnog španskog ljetovališta Alikante, od ovog ljeta će biti uvedena nova zabrana pušenja.

Ovu novinu je najavio gradonačelnik L'Alfasa, Vinsente Arkes, koji je istakao da je cilj ove zabrane da se poboljša imidž regije i pozicionira je kao primjer zdravog međunarodnog turizma.

Zabrana pušenja na plažama u Španiji nije novost 

Ovo, međutim, nije novost za Španiju. Nedavno su slični propisi uvedeni u nekoliko drugih španskih regija, uključujući Balearska ostrva (Majorka, Ibica, Minorka i Formentera), Valensiju i Barselonu, gdje je pušenje na plažama takođe zabranjeno.

Benidorm planira da sljedeće godine uvede sličnu mjeru. Prošlog ljeta, na plažama Levante i Ponijente uvedena je zabrana pušenja na plaži.

Ove promjene uslijedile su nakon što su španske vlasti 2021. godine dobile šira ovlašćenja za uvođenje zabrana pušenja na plažama, a prekršiocima prijeti kazna od čak 2.000 evra (oko 1.700 funti), piše “Dejli mejl”.

U Španiji raste broj plaža bez pušenja: Ekološki problem i poziv na donošenje zakona

Otprilike 20 odsto plaža u Španiji već su postale “zone bez pušenja”, a poziv na potpunu zabranu pušenja na obalama ove zemlje nije samo rezultat zabrinutosti zbog pasivnog pušenja, već i zbog ekološke štete koju izazivaju opušci cigareta.

Iako Španija još uvijek nema zakon koji zabranjuje pušenje na plažama na državnom nivou, lokalne vlasti širom zemlje donose odluke koje se tiču ove zabrane, a sve veći broj gradova, opština i sela postavlja znakove koji zabranjuju pušenje na obali.

Iako je poznato da opušci cigareta čine najveći dio otpada na plažama i da imaju ozbiljan negativan uticaj na životnu sredinu, odluke o zabrani pušenja i dalje su u nadležnosti svake pojedine opštine. Ipak, broj plaža koje uvode zabranu pušenja u ovoj godini dostigao je rekordnu sumu. Od 3.500 plaža u zemlji, njih 700, što je oko 20 procenata, sada ima ovu zabranu.

Pročitajte još

Međutim, sprovođenje ove zabrane nije isto u svim dijelovima Španije. “Iako broj plaža bez pušenja raste, većina ovih mjera je kozmetička i edukativna, jer se ne sprovode kazne”, izjavila je Rakel Fernandez, predsjednica udruženja “Nofumadores”.

Izuzeci i zakonodavne promjene

Postoje važni izuzeci u ovom pristupu. Gradovi poput Barselone, Ljoret de Mara i opštine na Kanarskim ostrvima imaju propise koji se zasnivaju na zakonima o otpadu i zagađenom tlu, koji omogućavaju uvođenje kazni. Takođe, 2022. godine Kantabrija je postala prva autonomna zajednica koja je proglasila sve svoje plaže za plaže bez dima, ukupno 87 plaža, a usvojila je i zakon koji joj omogućava da bude prva regija sa sopstvenim zakonodavstvom u ovom pogledu.

Neujednačen entuzijazam

Galicija ima svoju “Red Galega de Praias sen Fume” (Galicijsku mrežu plaža bez pušenja), koja obuhvata 242 lokacije, što je 25 odsto svih registrovanih plaža u tom regionu. A Korunja se izdvaja sa najviše plaža na kojima je pušenje zabranjeno – ukupno 108, zbog “velike zabrinutosti zbog zagađenja koje cigarete izazivaju u industriji morskih plodova”.

Za razliku od drugih regija, Kanarska ostrva imaju zakon koji formalno uvodi kazne za pušenje na plažama. Ukupno 67 plaža na Kanarskim ostrvima zabranjuje pušenje.

U Andaluziji, ukupno 57 plaža ima ovu zabranu, a broj plaža nije povećan u poslednjoj deceniji. Kadiš i Malaga imaju najveći broj plaža proglašenih za one “bez dima”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu