Etnolog Snežana Ašanin je za par godina objasnila za Rinu da Hristovo vaskrsenje u nedjelju predstavlja dokaz da se život rađa posle smrti, čime je razuvjerio sve nevjernike i dokazao im da postoji svevišnji Gospod koji odlučuje o sudbinama i životima svih ljudi.
– To je praznik nad praznicima, obilježava se povodom dana vaskrsnuća Isusa Hrista. Prethodi mu sedmonedeljni post, a svaka sedmica tog posta ima naziv. Tako se ova posljednja sedmica posta naziva strasna, u kojoj se obilježavaju Hristovo stradanje, kome je prethodila tajna večera, a potom i raspeće na Veliki petak, koji predstavlja najtužniji hrišćanski praznik, zbog žalosti za pogubljenim Isusom – rekla je Ašanin, prenosi Kurir Stil.
Postoji vjerovanje da se jaja ne smiju bacati već da se moraju vratiti prirodi iz koje su uzeta, pa se ona tako ostavljaju u voćnjacima, baštama i njivama, kako bi podstakla plodnost, istakla je Ašanin i zatim se osvrnula na proslavu Vaskrsa.
– Kao što se za Božić tradicionalno sprema prase, tako se za Vaskrs priprema jagnje. Za razliku od dana Hristovog rođenja koji obiluje običajima paganskog porijekla, za Vaskrs su mahom vezani hrišćanski simboli i rituali, koji slave život poslije smrti, pa je sve čvrsto vezano za to značenje i simboliku – dodala je Ašanin.

Veliki petak je dan najstrožeg podvizavanja za vjernike, koji je posebno važan, a post se prekida na dan Hristovog vaskrsenja.
– Ukućani bi se ritualno omrsili vaskršnjim jajetom, kucali bi se odmah po buđenju i potom jeli. Iz jajeta nastaje novi život, pa se smatralo da će tako u narednom periodu napredovati život i zdravlje. Trpeza je svečana, bogata, mesi se vaskršnji hljeb u čije središte se stavlja crveno jaje, kako bi se njegova snaga prenijela i na rod na njivama, odnosno na žito i brašno – ističe etnolog.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu