Na drugi dan Vaskrsa, na sjeveru naše zemlje, obilježava se jedan veseli i drevni običaj Vodeni ponedjeljak, poznat i kao “polivanje”.
Ovaj običaj prisutan je u multietničkim sredinama Vojvodine, posebno među Mađarima, Bunjevcima i Slovacima, u srcu običaja je polivanje vodom djevojaka, ukućana, pa nekad i prolaznika, a ovo ima jaku simboliku. Predstavlja život, radost i zdravlje.
U mnogim mjestima poput Subotice, Sombora, Apatina, Bačkog Petrovca, Kule, ali i u okolnim banatskim selima momci rano ujutru kreću u “akciju”. Uglavnom obučeni u narodnu nošnju iz svog kraja, na zapregama prolaze kroz svoje selo uz pesmu i muziku. Sa sobom nose flaše i kofe, dolaze do kuće u kojoj živi djevojka, polivaju djevojku, a zauzvrat dobijaju uskršnja jaja, kolače, popije se i pokoja čašica rakije, zasladi se kolačem koji je djevojka napravila i ide se dalje, prenosi Telegraf.
U nekim selima, ovaj običaj prerasta u pravo slavlje – ulice se ispune smijehom i pjesmom, vrata kuća su širom otvorena i očekuju goste. Domaćice pripremaju prave gozbe, a domaćini iznose rakiju, vino, a tu su i tamburaši.
Djevojke se polivaju hladnom vodom i veruje se da će ostati zdrave tokom čitave godine. U tradicionalnom tumačenju, polivanje vodom označava i duhovno čišćenje, jer voda spira sve loše iz prethodne godine, baš kao što Vaskrs donosi novi početak i vaskrsnuće nade.
Iako se u urbanim sredinama običaj pomalo izgubio, u selima širom Bačke, Banata i Srema i dalje se njeguje s ponosom, prenosi Telegraf.
I kod katolika i kod pravoslavaca, Vaskrs je najradosniji hrišćanski praznik. Predstavlja Hristovu pobedu nad smrću i potvrda je života, ljubavi, mira i radosti.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu