Odgovor:
Poštovana Tijana,
Hvala Vam na važnom i promišljenom pitanju.
U kliničkoj praksi, savjesan pristup liječenju psihičkih tegoba uvijek podrazumijeva cjelovitu procjenu stanja pacijenta, što uključuje i uzimanje u obzir eventualnih somatskih uzroka simptoma poput umora, razdražljivosti, anksioznosti ili depresivnog raspoloženja. Zato se vrlo često, posebno kod prvog susreta sa pacijentom ili kada simptomi mogu imati dvoznačno porijeklo, preporučuje laboratorijska obrada koja obuhvata hormone štitne žlijezde (TSH, FT4), nivo željeza i feritina, iako je njihova direktna klinička primjena u praksi ograničena.

Međutim, odluka da se odmah prepišu antidepresivi ne znači nužno da je nešto preskočeno ili zanemareno. Nekada je stanje pacijenta takvo da zahtijeva hitnu intervenciju radi ublažavanja tegoba i poboljšanja funkcionisanja. U tim slučajevima, dok se čekaju laboratorijski nalazi ili se provodi dalja dijagnostika, ljekar može procijeniti da je opravdano uvesti terapiju — naravno, uz jasno praćenje efekata i mogućnost korekcije pristupa, ako nalazi ukažu na drugi osnovni uzrok.
Dakle, optimalno je da psihijatrijski tretman bude usklađen sa opštim zdravstvenim stanjem osobe. I u mojoj praksi, uvijek insistiram na saradnji sa ljekarima porodične medicine i specijalistima drugih oblasti, kako bi terapija bila precizna, individualizovana i utemeljena na stvarnim potrebama svakog pacijenta.
Srdačno Vas pozdravljam,
Mr sci dr med Aleksandar Pejić
specijalista psihijatrije
Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu