Takozvani divlji bijeli luk se može pronaći na tržnicama po veoma niskim cijenama.
Kako objašnjava nutricionista Sonja Nikačević, sremuš je izuzetno ljekovit, ali kao i sa svakom drugom ljekovitom biljkom, važno je da se ne pretjera u konzumaciji. Ipak, da bi izazvao bilo kakve neželjene efekte, morali bi unijeti zaista ogromne količine.
– Sremuš se može koristiti u sirovom obliku, kao dodatak salatama, ali i kao sastojak u varivima sa povrćem ili mesom. Čak i nakon termičke obrade, on ne gubi svoja nutritivna svojstva – bogat je mineralima, vitaminima i antioksidansima. Zovu ga još i divlji bijeli luk zbog njegovih izuzetnih ljekovitih efekata – istakla je Nikačevićeva za RINU.
Ova biljka, prema njenim riječima, pomaže u snižavanju holesterola, krvnog pritiska i šećera, pročišćava digestivni trakt, reguliše probavu i korisna je kod gastritisa.
Sremuš posjeduje brojna ljekovita svojstva, a april i maj su idealni mjeseci za berbu njegovih listova, dodala je nutricionista.
Sremuš nije samo ukusan dodatak jelima, već i pravi saveznik zdravlja tokom proljeća. Uživajući u njegovim blagodatima, prirodno jačamo organizam i unosimo osvježenje na svoju trpezu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu