Zdravlje

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Kako uspostaviti kontakt sa nekim KO NE ŽELI DA RAZGOVARA

Kako razgovorati sa osobama koje to ne žele i koje tjeraju inat zbog dijagnoze? Kako uspostaviti kontakt s nekim ko to ne želi, a predstavnici stanara su i upravnici zgrade, pitanje je naše čitatelje za specijalistu psihijatrije dr Aleksandra Pejića.

ILUSTRACUIJA ZA DEPRESIJU NA POSLU
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Pitanje:

Kako sa takvim osobama graditi mir i pouzdanje? Što ću ja trpiti njihove optužbe, plaćati psihijatra ili psihologa zbog njihovih razorenih veza, brakova i njihove prošlosti? Jer su druga vremena i sad mladi su ti koji zapovijedaju i lažu Uspoređuju me sa psom, kao i mog oca. Zašto stariji ljudi ne idu po slušni aparat za slušanje TV i smanje glasnoću, da ne dolazi do nepotrebnih optuživanja, nepotrebnih sudskih sporova, nervoze, do prepirki i svađa. Do glavobolje i tjeskobe, jer se njima ne smije nista reći. Pošto te osobe iskorištavaju situaciju i osobe na položajima u svoju korist.

Tražite savjet ili podršku? Kliknite ovdje i besplatno postavite pitanje psihijatru Aleksandru Pejiću.

Odgovor:

Poštovana gospođo Kristina,

Hvala Vam što ste podijelili svoje misli i osjećanja – već samim tim pokazujete koliko Vam je stalo do zdravog suživota i unutrašnjeg mira. Razumijem da Vam je ova situacija teška i da se osjećate neshvaćeno i nezaštićeno, posebno kada se susrećete s nepravdom i narušenim međuljudskim odnosima.

U situacijama kada neko odbija komunikaciju, nameće inat i svojim ponašanjem uznemirava okolinu, prirodno je osjećati nemoć. Važno je, međutim, da Vi sačuvate dostojanstvo i ne dozvolite da Vas tuđe riječi ili provokacije izbace iz ravnoteže. U takvim odnosima najčešće pomaže distanca – emocionalna i, koliko je moguće, i fizička – kao i jasno postavljanje granica, uz poštovanje.

Kada institucije ili predstavnici zajednice ne reaguju adekvatno, često pomaže pismena i smirena komunikacija – ne s ciljem optuživanja, već ukazivanja na činjenice i potrebu za zaštitom osnovnog prava na mir. Ako primijetite da se sukobi ponavljaju i da Vam ugrožavaju zdravlje, tada se razgovor sa psihijatrom ili psihologom ne uzima kao slabost, već kao hrabar i zdrav korak – da biste se Vi zaštitili, a ne da biste nosili tuđe terete.

Vaše vrijednosti su očigledne: poštovanje, istina, empatija. I to je ono što će Vam dugoročno pomoći da sačuvate unutrašnji mir. Ne možemo uvijek promijeniti druge, ali možemo raditi na tome da nas njihova buka ne poljulja iznutra.

Toplo Vas pozdravljam, 

Mr sci dr med Aleksandar Pejić 

specijalista psihijatrije

Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu