Zdravlje

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Šta raditi kada nesanica i strah ONEMOGUĆAVAJU NORMALAN ŽIVOT

15 godina pijem Bensedin 5 mg jedan uveče. I odlučim da prestanem. Otišao sam psihijatru gdje mi je uz Bensedin prepisan  i antidepresiv Amizol, 10 mg, jedan ujutru, jedan uveče. Zbog virusa korone nisam baš mogao ici psihijatru, kaže čitalac Srpskainfo i traži savjet od specijaliste psihijatrije dr Aleksandra Pejića.

Mladić gleda u tablet
FOTO: FREEPIK

Pitanje:

Na nesreću, tu sam terapiju pio duže vrijeme. Nedavno mi je rečeno kako imam rak pluća i pušten sam iz bolnice. I živeo sam tako dva mjeseca u strahu da bi se kasnije ustanovilo da nemam rak već neki oblik TBC koji se liječi. Ali od dijagnoze raka niti spavam, niti mogu naprijed. Džaba i Bensedin i Amizol, još sam dobio antipsihotik Risar uveče od 0.5 mg. Ali džaba, opet strah nesanica. Šta raditi i kako? Unaprijed hvala na odgovoru.

Tražite savjet ili podršku? Kliknite ovdje i besplatno postavite pitanje psihijatru Aleksandru Pejiću.

Odgovor:

Poštovani Petre,

Prije svega, želim Vam reći – nije nimalo lako nositi se s tolikim opterećenjem koje ste prošli. I sama pomisao da čovjek možda ima tešku bolest poput raka može uzdrmati temelje svakodnevnog života, a pogotovo kada uz to postoji i ranija psihijatrijska terapija i izazovi poput nesanice, straha i nesigurnosti.

Dugotrajno uzimanje bensedina (diazepama) stvara fizičku i psihičku zavisnost, pa prekid uzimanja može donijeti pogoršanje simptoma – naročito nesanice i anksioznosti. Amizol (amitriptilin) i risperidon (Risar) mogu biti korisni, ali samo ako su pažljivo dozirani i prate se efekti, a često je potreban i dodatak druge vrste terapije – posebno psihoterapijske podrške.

To što lijekovi trenutno ne „pomažu“ ne znači da nema rješenja – već da je Vašem organizmu i psihi sada potrebna stabilizacija kroz kombinaciju: postepeno vođenu farmakoterapiju, psihološku podršku i ponovno uspostavljanje osjećaja sigurnosti. Traume koje ste prošli (pogrešna dijagnoza, izolacija, bolest) ostavljaju dubok trag i prirodno je da se sada osjećate iscrpljeno i preplavljeno.

Savjetujem da se ponovo javite psihijatru – ali uz otvoren razgovor o svemu što ste prošli. Možda će biti potrebno prilagoditi terapiju, uključiti stabilizatore raspoloženja ili promijeniti pristup lijekovima za spavanje. No jednako važno je i da razgovarate s nekim ko Vas može saslušati – terapeut, savjetnik, ili grupa podrške. Više nego ikad, potrebno Vam je sigurno mjesto za izgovaranje svega što Vas boli.

Nemojte ovo prolaziti sami. Ima pomoći. Ima načina da ponovo spavate i živite. Vjerujem u to i vjerujem u Vas.

Topli pozdrav, 

Mr sci dr med Aleksandar Pejić 

specijalista psihijatrije

Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu