Gostujući u podkastu kod Opre, Hajt je istakao da prekomjerno korišćenje ovih tehnologija može stvoriti generaciju mladih koja ne može da se koncentriše, što direktno ugrožava njihove šanse za profesionalni i lični uspjeh.
– Ako ste do 25. godine provodili po 10 sati dnevno na telefonu, šteta bi mogla biti trajna. Frontalni korteks, koji je ključan za koncentraciju, razvija se do 25. godine. Bez pažljive brige, biće vam mnogo teže da povratite fokus – upozorava Hajt.
Prema njegovim riječima, društvene mreže su osmišljene tako da razbijaju pažnju i stalno ometaju korisnike.
To, između ostalog, otežava održavanje bliskih odnosa i povećava rizik od gubitka posla.
– Koji bi poslodavac želeo da zaposli nekoga ko ne može da se fokusira? – pita Hajt.
Za one koji žele da povrate izgubljenu koncentraciju, Hajt savjetuje mjesec dana bez društvenih mreža i aplikacija.
Ključna preporuka je da izazov ne prolazite sami – uključite porodicu i prijatelje kako biste povećali šanse za uspjeh. Umjesto da posegnete za telefonom, preporučuje se čitanje, pisanje dnevnika, gledanje filmova ili boravak napolju.
Muzika pomaže fokusiranju
Dodatno, psihijatar sa Univerziteta Harvard Srini Pilaj preporučuje slušanje muzike tokom obavljanja svakodnevnih zadataka.
Prema njegovim riječima, muzika smanjuje nivo hormona stresa (kortizola), što može poboljšati fokus. Naravno, važno je birati muziku koja vas neće rastužiti ili ometati, piše Klix.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu