U središtu razgovora su isti problemi; ovaj sektor nemoćan je da se izbori sa teretom birokratije, graničnih zastoja i širih, geopolitičkih procesa.
Vozači kamiona, koji čine značajnu žilu kucavicu privrede u BiH, tvrde da domaće institucije godinama ne rješavaju njihove probleme. Česte promjene zakona i pravilnika, bez konsultacija s onima koji ih moraju primjenjivati, čine ih nemoćnim da se nose sa konkurencijom na evropskom tržištu.
– Guši nas vlastiti sistem – kaže Velibor Peulić, glavni koordinator Konzorcija logistika BiH. Država stalno mijenja pravila, dok EU diže skalu još više, piše Forbes.
Konkretna rješenja
Od predstavnika vlasti BiH očekuju konkretna rješenja i odgovore, a ne birokratska uvjeravanja, te su listu zahtjeva sveli na ključne tačke: Hitna izmjena pravilnika u nadležnosti MKT BiH što podrazumijeva licenciranje, pravilnik o povratu akciza, pravilo “treće tablice”, nadalje traže podršku smanjenju troškova za uvoz novih vozila, uključujući smanjenje troškova homologacije i carinskih obaveza, kao i pokretanje zvanične procedure pravilnika o povratu akciza za profesionalne prevoznike.
Među zahtjevima je i upoznavanje EU partnera s mogućnostima evidentiranja vremena boravka u EU putem Smart tahografa, kako bi se definisao termin “odmor”, “pauza” i ukupan boravak, čime bi se otklonile administrativne nejasnoće vezane za pravilo 90/180 dana, koje trenutno vozače ne tretira kao radnike evropske logistike.
Na listi zahtjeva je uspostavljanje koordinacije između entitetskih i državnih inspekcija što za cilj ima smanjenje institucionalnih preklapanja i efikasnu kontrolu bez nepotrebnog zadržavanja robe, ali i ukidanje prekida u radu graničnih inspekcija tokom praznika, koji trenutno dovode do zastoja u isporuci kvarljive robe, lijekova i robe visoke komercijalne vrijednosti.
Ministar saobraćaja i komunikacija BiH Edin Forto nakon današnjeg sastanka je kazao kako je ovo drugi razgovor sa prevoznicima, na prvom su se dogovorili da će razgovarati dok su danas počeli operativno raditi. Sastajaće se i ubuduće, redovno, dodao je, kako bi se riješili nagomilani problemi.
-Postoje dvije zone u kojima smo se kretali. Jedna je što je u nadležnosti Ministarstva saobraćaja, poput pravilnika o licenciranju, obukama itd, koja direktno utiču na poslovanje prevoznika. Dotakli smo se nekih jako specifičnih stvari koji su u pravilniku i u narednom periodu ćemo nastaviti razgovore – kazao je Forto, prenosi N1.
Naglasio je i kako je prevoznicima ponuđeno da ministarstvo posluži kao svojevrstan agent pred drugim resorima, na Savjetu ministara i u javnosti.
-Postoje stvari koje jako tište prevoznike. Prevoznički sektor je jedan od najzdravijih dijelova privrede u BiH, koji nisu konkretno u našem resoru, kao što je boravak vozača u EU. To je jedna od gorućih tema, jer postoji opasnost da krajem godine, i početkom naredne, da se jako ograniči boravak našim vozačima u EU, zbog novog softverskih rješenja, što može biti dodatni trošak za naše prevoznike – istakao je Forto, poručivši kako bi se uz pomoć Ministarstva vanjskih poslova i Evropske unije mogli neki od problema riješiti.
Pravilo 90/180
A ministarstvu vanjskih poslova prevoznici su već pisali, tražeći da se razgovara sa ambasadorkom Austrije u BiH o problemima koje prevoznici BiH imaju.
U posljednjih nekoliko dana, profesionalni vozači iz BiHe, uredno dokumentovani, završavaju i u pritvoru.
-Samo zato što ste građanin BiH i vozač završite u zatvoru 48 sati. Deportuju vas u Njemačku i onda vas tek vrate nazad – kazao je Peulić . Za njega ovo pitanje ne može ostati tehničko. Ovdje je potreban širi konsenzus – kaže on podrazumijevajući razgovore i dogovore ne samo unutar BiH već i EU.
Šta je pravilo 90/180?
U šengenskom prostoru dozvoljeno je boraviti maksimalno 90 dana u okviru bilo kog perioda od 180 dana. Zbog načina na koji je regulisan boravak vozača u EU, trpi ne samo ovaj sektor već ekonomija zemlje.
U ovom sektoru radi skoro 50.000 ljudi i 90 odsto međunarodne trgovine BiH, kao i regija, obavi auto putem. Praksa i moranje da kompanije nakon što vozačima istekne dozvoljenih 90 dana boravka u EU, zamijene vozače ili zaustave kamione, nije održivo i prouzrokuje velike ekonomske posljedice.
Više od 90 odsto robe koja dolazi u BiH prevozi se auto putem. Bez zdravog domaćeg transportnog sektora, rastu cijene osnovnih životnih namirnica. „Od doručka do večere“, kaže Paulić ističući kako vozač koji je zaustavljen na granici i koji je primoran da čeka po 14 sati, na godišnjem nivou po vozilu gubi 208 sati.
Od ranije se zna da je Savjet ministara BiH pregovaralo sa predstavnicima EU o ovom problemu, međutim, bezuspješno, EU i dalje vozače ne izuzima od pravila koje reguliše boravak u EU, te i za njih važe pravila praktično kao i za turiste, s tom razlikom, da ono ugrožava njihovo poslovanje.
Zato Peulić naglašava da problem nije u tehnologiji.
-Rješenje je tehnički jednostavno – ali samo ako s druge strane postoji politička volja. Mi imamo pametne tahografe s kojima možemo u sekundi evidentirati koliko je naš vozač boravio u Evropskoj uniji – kazao je Peulić te dodao.
“Na zadnjoj sesiji u Briselu čak nisu pravili razliku između migranta, ilegalnog migranta i profesionalnog vozača iz BiH. Nešto tu ne štima.”
Prema njemu potrebno je napraviti jednu tematsku sjednicu Savjetu ministara ne bi li se usvojili određeni zaključci.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu