Zdravlje

Kako do društva bez pušenja i je li to uopšte moguće? Evo šta kažu stručnjaci

Usred sve većih globalnih napora da se ublaže štetni efekti pušenja cigareta, alternativni bezdimni proizvodi privukli su značajnu pažnju naučnika i kreatora politika.

Kako do društva bez pušenja i je li to uopšte moguće? Evo šta kažu stručnjaci
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Tokom globalnih medicinskih konferencija održanih 2024. godine, mnogi stručnjaci su potvrdili da bezdimni proizvodi sadrže značajno niže nivoe štetnih materija u poređenju sa tradicionalnim cigaretama, čime pomažu u smanjenju zdravstvenih rizika povezanih sa pušenjem.

-Bezdimni proizvodi sadrže do 95% manje štetnih materija, što dovodi do smanjenja zdravstvenih rizika. U kratkom roku, studije su pokazale značajan pad znakova izloženosti štetnim supstancama, što doprinosi smanjenju vjerovatnoće za razvoj bolesti kao što su rak i kardiovaskularna oboljenja – izjavio je doktor Havijer Nieto, nefrolog i predsjednik španskog Udruženja za hipertenziju i vaskularni rizik.

S druge strane, doktor Geret Mekgavern, specijalista za zavisnosti, kritikovao je politike koje otežavaju korištenje bezdimnih proizvoda, rekavši: “Povećavanje cijena ili smanjenje privlačnosti alternativa nije rješenje za prestanak pušenja. Treba pružiti realne opcije kako bi se odraslim pušačima pomoglo da umanje štetu, umjesto da ih vraćamo na pušenje tradicionalnih cigareta.”

Gregor Krul, direktor organizacije “Knowledge Action Change” u Italiji, pozvao je na promjenu tradicionalnog pristupa prestanku pušenja, rekavši: “Moramo prevazići mentalitet ‘prestani ili umri’ i usvojiti rješenja koja poštuju individualni izbor, a istovremeno unapređuju javno zdravlje. Moramo nastaviti da osporavamo politike koje odbacuju bezdimne alternative, na osnovu dokaza i naučnih podataka.”

Džefri Smit, viši saradnik u britanskom Institutu R Street, sa fokusom na pitanja kontrole duvana i smanjenja štetnosti, naglasio je da “tržište alternativnih izvora nikotina može da spasi milione života“.

-Što prije normalizujemo ovu poruku, utoliko ćemo više smanjiti broj smrtnih slučajeva povezanih sa pušenjem – rekao je Smit.

Slično tome, Federiko Fernandez, izvršni direktor organizacije “We are Innovation” u Švedskoj, podijelio je uvide iz iskustva svoje zemlje sa politikama smanjenja štetnosti od pušenja, koje su dale zanimljive rezultate. Istakao je da je od 2005. godine stopa pušenja među odraslim u Švedskoj pala sa više od 15% na 5,6% do 2023. godine, što je najniža stopa u Evropskoj uniji. Objasnio je da su ovi rezultati postignuti kroz efikasne politike kao što su zabrane reklamiranja, ograničenja pušenja na javnim mjestima, povećanje poreza na tradicionalne cigarete i usvajanje manje štetnih alternativa.

U međuvremenu, Švedska je ostvarila i status prve zemlja bez duvanskog dima, sa stopom pušenja od 4,5 posto. Prema zvaničnoj definiciji SZO, zemlja se može smatrati „nepušačkom“ ukoliko stopa pušenja među populacijom iznosi manje od 5%.

Naučne studije su pokazale da bezdimni proizvodi, kao što su grijani duvan, e-cigarete i oralni nikotinski proizvodi, predstavljaju manje štetne alternative pušenju tradicionalnih cigareta. Ove alternative su se pokazale efikasnim u smanjenju zdravstvenih rizika i podsticanju odraslih pušača da postepeno prestanu sa pušenjem. Iako nikotin izaziva zavisnost, dim koji nastaje sagorijevanjem uzrokuje primarne zdravstvene rizike.

Stoga, usvajanje inovativnih alternativa i edukacija odraslih pušača manjoj štetnosti ovih proizvoda, predstavlja ključni korak ka poboljšanju zdravlja pojedinaca i zajednica.

(A.E.)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu