Društvo

IZMJENE U PDV SISTEMU BiH Ovo su promjene koje firme i računovođe moraju znati od avgusta 2025.

Upravni odbor UIO BiH usvojio je Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dodanu vrijednost, kojim se uvode brojna i značajne promjene u sistem PDV.

IZMJENE U PDV SISTEMU BiH Ovo su promjene koje firme i računovođe moraju znati od avgusta 2025.
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Pravilnik je donesen na 9. sjednici održanoj 14. aprila 2025. godine, a primjena počinje od 6. avgusta 2025. godine, nakon isteka roka od 90 dana od dana stupanja na snagu.

U nastavku donosimo detaljan pregled ključnih izmjena:

Specijalni alati – novi kriteriji za sporedni promet

Dodaje se novi stav kojim se promet specijalnih alata između domaćih i stranih subjekata, uz ispunjenje određenih uslova, tretira kao sporedni promet. Alati moraju biti korišteni isključivo za izvoznu proizvodnju i izvezeni nakon upotrebe, uz obavezu obavještavanja UIO u roku od osam dana.

Razmjena električne energije iz obnovljivih izvora – izuzeta iz PDV

Nova odredba precizira da se međusobna razmjena električne energije unutar distributivnog sistema između poreznog obveznika i fizičkog lica koje proizvodi energiju za vlastite potrebe iz obnovljivih izvora ne smatra razmjenom u smislu PDV-a.

Otpis zaliha – fleksibilnija procedura

U slučaju uništenja zaliha zbog isteka roka trajanja, nije više potrebna Sanitarna inspekcija, već bilo koji nadležni organ, uz obavezno prethodno pismeno obavještavanje UIO najmanje sedam dana prije uništenja.

Pokloni male vrijednosti – dodatna pojašnjenja

Izmjenama se precizira da pokloni male vrijednosti ne smiju biti iz proizvodno-prodajnog asortimana obveznika, a uvodi se i obaveza vođenja evidencije o davanju poklona u poreskom periodu.

Jasnije definisane elektronske usluge

Značajne izmjene unose se u definiciju elektronski isporučenih usluga. Izričito se navode usluge kao što su: Web hosting i serverski prostor, nabavka i ažuriranje softvera, baze podataka i digitalni sadržaji (muzika, filmovi, igre) i online edukacije.

Ove usluge ne podliježu oporezivanju u BiH ako su pružene licima izvan BiH, uz obavezu dokumentacije o prebivalištu primalaca.

Povrat PDV međunarodnim i diplomatskim subjektima

Detaljno je razrađen postupak za ostvarivanje prava na povrat PDV međunarodnim organizacijama i diplomatskim predstavništvima: uvode se novi obrasci: CD-PDV 1 i CD-PDV 1M, jasno su navedeni uslovi, ograničenja i dokumentacija; povrat se ne odobrava za određene artikle (duhan, alkohol, restorani, hoteli); ukupni godišnji povrat fizičkim licima ograničen je na 1.200 KM, osim za vozila.

Povrat PDV stranim državljanima – stroža evidencija

Precizira se procedura za povrat PDV stranim fizičkim licima koja iznose robu iz BiH: potvrđuje se identitet na osnovu pasoša ili lične karte; povrat se odobrava za kupovine iznad 200 KM; uveden je jedinstveni identifikacioni broj koji izdaje UIO i koji mora biti upisan u obrazac PDV-SL-2.

Stalna imovina kupljena prije registracije – moguće ostvarenje PDV odbitka

Novi član Pravilnika omogućava novim PDV obveznicima da ostvare pravo na odbitak ulaznog PDV za stalnu imovinu nabavljenu do godinu dana prije registracije. Za to je potrebna detaljna dokumentacija, uključujući specifikaciju, fakture i izjavu o upotrebi.

Odbitak i plaćanje PDV

PDV se ubuduće plaća u decimalnim brojevima zaokruženim na dvije decimale. Odbitak ulaznog poreza se priznaje najranije u poreznom periodu kada su ispunjeni uslovi.

Ove izmjene Pravilnika imaju za cilj modernizaciju, preciziranje i efikasnije upravljanje sistemom PDV u BiH, uz jaču kontrolu i bolju definisanost obaveza poreznih obveznika.

Poseban fokus stavljen je na digitalne usluge, međunarodne projekte, pravnu sigurnost i transparentnost.

Primjena Pravilnika počinje 6. avgusta 2025. godine.

Za sve obveznike PDV i računovođe, preporučuje se da pravovremeno analiziraju izmjene i usklade svoje interne procese s novim pravilima, piše Akta.ba.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu