Zdravlje

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Kako se liječi psihogeni svrab po tijelu?

Kako se liječi psihogeni svrab po tijelu koji se konstanto prisutan ne da spavati ili budi iz sna, pitala je čitateljka Srpskainfo Jelka specijalistu psihijatrije dr Aleksandra Pejića.

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Kako se liječi psihogeni svrab po tijelu?
FOTO: FREEPIK

Odgovor:

Poštovana gospođo Jelka,

Najprije želim da Vam zahvalim što ste podijelili svoje teškoće – to je hrabar korak, i prvi na putu ka olakšanju. Psihogeni svrab, iako se ne vidi spolja, nosi sa sobom duboku patnju, često narušavajući san, pažnju, pa čak i svakodnevno funkcionisanje. Kada svrab nema jasnu somatsku osnovu, a dermatološki i internistički nalazi su uredni, tada kao psihijatar razmatramo mogućnost da je riječ o psihogenoj ili psihosomatskoj manifestaciji.

Tražite savjet ili podršku? Kliknite ovdje i besplatno postavite pitanje psihijatru Aleksandru Pejiću.

Psihogeni svrab najčešće nastaje kao odraz hroničnog stresa, anksioznosti, depresije, pa i posttraumatskih stanja. Naša koža je snažno povezana s emocionalnim sistemom mozga – nije slučajno da se u jeziku kaže „nešto mi ide pod kožu“. U tim situacijama mozak šalje signale kože, stvarajući osjećaj svraba, iako spolja nema nikakvog uzroka. Ta veza između psihe i tijela poznata je u psihijatriji.

U liječenju ovakvog stanja, najvažnije je sveobuhvatno razumijevanje simptoma. Prvi korak je da pacijent osjeti da nije sam i da postoji objašnjenje i put ka olakšanju. U mom radu, farmakoterapija zauzima važno mjesto jer omogućava stabilizaciju emocionalnog stanja i prekidanje začaranog kruga svrab–nesanica–anksioznost. Antidepresivi iz grupe SSRI ili triciklični antidepresivi, u određenim dozama, pokazuju odličan učinak na smanjenje psihogenog svraba. Oni utiču na neurotransmitere u mozgu koji su povezani i sa osjećajem svraba i sa regulacijom emocija. Kada se lijek pažljivo uvede, mnogi pacijenti već kroz nekoliko sedmica osjećaju olakšanje.

Psihoterapija takođe ima svoju ulogu, posebno u prepoznavanju izvora stresa i učenju kako se nositi sa svakodnevnim emocionalnim opterećenjima. Ipak, u mojoj kliničkoj praksi, često tek kada farmakološki stabilizujemo osnovno stanje, psihoterapijski pristupi daju puni efekat. Nesanica, napetost i svrab tada postaju dostupniji za obradu kroz razgovor I rad na uzrocima.

Savjetovao bih Vam da se javite psihijatru koji će Vas saslušati, detaljno procijeniti i predložiti individualizovan terapijski pristup. Uvijek ima nade i rješenja, a Vi to zaslužujete – miran san i dan bez svraba nisu daleki ciljevi.

Srdačno,

Mr sci. dr med. Aleksandar Pejić

Specijalista psihijatrije

Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu