Magazin

Sad im je sezona, ali naučite ih pravilno skladištiti: Evo kako da jagode ostanu SVJEŽE DANIMA

Ne postoji ljepši prizor na pijaci od one gajbice jagoda koja miriše i zove te da je odmah poneseš kući. Ali onda sljedeća scena obično izgleda ovako: dva dana kasnije, u frižideru vas dočeka barem nekoliko jagoda koje su se pretvorile u nešto sumnjivo i ne baš fotogenično. Zvuči poznato?

jagode
FOTO: MARINA ĐUKIĆ/RINGIER

Zašto jagode brzo propadaju?

Jagode su nježne, imaju tanku kožu i visoku vlažnost (čak do 90 odsto), što ih čini savršenim plodovima za razvoj biljnih bolesti. Njihova porozna struktura znači da lako upijaju vlagu i brzo gube čvrstinu. Uz to, ne nastavljaju da sazrijevaju nakon berbe, pa sve što se desi nakon branja je zapravo put ka propadanju. Jedan inficiran plod, znači da vrlo brzo može zaraziti i druge.

Ako ih ne čuvamo kako treba, vrlo brzo mogu postati gnjecave, pljesnive i za bacanje. Srećom, uz nekoliko jednostavnih koraka, možete im značajno produžiti svježinu – bilo da planirate da ih pojedete odmah, za par dana ili ih sačuvate za kasnije.

Savjeti za upotrebu i čuvanje

Ako jedete jagode odmah – čuvajte ih na sobnoj temperaturi

Samo ih ostavite na sobnoj temperaturi, van direktne sunčeve svjetlosti. U frižideru mogu izgubiti dio ukusa i mirisa, pa je bolje da se ne hlade ako ćete ih ubrzo jesti.

Ako ih čuvate za kasnije – frižider je vaš saveznik

Za duže čuvanje, najbolje je da ih odmah prebacite u frižider. Evo šta treba uraditi kako bi ostale svježe i do nedjelju dana:

Pročitajte još

Ne perite ih unaprijed – jagode su poput sunđera – čim ih pokvasite, upiju vlagu i postaju mekane, što ubrzava kvarenje. Operite ih tek neposredno prije jela ili pripreme.

Ostavite peteljke – zeleni dio jagode djeluje kao prirodna zaštita. Ako ostane netaknut, sporije će se kvariti i duže zadržati svježinu.

Sortirajte i odvojite loše plodove – ako primijetite ijednu jagodu koja je gnjecava ili ima sive pljesni, odmah je izbacite. Ova gljiva se brzo širi, pa jedna loša jagoda može uništiti cijelu kutiju.

Složite ih u jedan sloj – nemojte ih stiskati. Najbolje je poredati ih u jednom sloju, bez dodirivanja. Možete koristiti tacnu ili plitku posudu obloženu papirom ili kuhinjskom krpom koji upijaju višak vlage.

Koristite staklenu posudu s poklopcem – staklo ne zadržava vlagu kao plastika i može pomoći da se održi svježina. Ako koristite poklopac, ne zatvarajte ga skroz – ostavite mali otvor kako bi višak vlage mogao da ispari.

Dodatna opcija – kupanje u rastvoru sirćeta

Ako želite da spriječite nastanak buđi, možete ih potopiti u rastvor vode i bijelog sirćeta (3:1) na nekoliko minuta. Zatim ih pažljivo ocijedite, osušite krpom i ostavite da se dodatno prosuše na vazduhu prije nego što ih stavite u frižider. Ovo može produžiti njihovu svježinu i do nedjelju dana. Ali, ukusi se razlikuju – nekima se ne dopada blago “sparen” ukus poslije sirćeta, pa slobodno isprobajte da vidite da li ti ova metoda odgovara, prenosi Telegraf.rs.

Kako da zamrznete jagode

Ako imate viška jagoda i želite da ih sačuvate za duže vrijeme (do 6 mjeseci), zamrzavanje je najbolja opcija. Evo kako:

Operite ih i uklonite peteljke, isijecite ih na polovine ili četvrtine, po želji, poredajte ih u jednom sloju na pleh obložen papirom za pečenje, zamrznite dok ne postanu tvrde, pa ih prebacite u kesu sa zip zatvaračem.

Tako ćete uvijek imati spremne jagode za smuti, kolače ili domaći sladoled!

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu