Zvuči zastrašujuće, ali niste same, ovo je česta pojava kod mnogih žena nakon porođaja. A evo zašto je opadanje kose u ovom periodu često.
Iako ste možda bile spremne na sve fizičke promjene koje trudnoća donosi, malo se priča o tome da i kosa može da postane “žrtva” hormonskog ringišpila kroz koji prolazi vaše tijelo. U nastavku otkrivamo kada opadanje kose počinje, zašto se dešava i kada je vrijeme da se zabrinete.
Šta možete da očekujete?
Početak opadanja kose: od 2 do 4 mjeseca nakon porođaja.
Prestanak opadanja kose: u roku od 3 do 6 nedjelja nakon početka.
Zašto dolazi do opadanja kose?
Kod žena koje nisu trudne, oko 10% folikula se u svakom trenutku nalazi u fazi mirovanja, to znači da ne proizvode kosu. Tokom trudnoće, usljed porasta nivoa estrogena, ova faza se znatno skraćuje, pa kosa ostaje duže u fazi rasta, što rezultira bujnom i gustom kosom koja gotovo uopšte ne opada.
Pored toga, kada je estrogen visok, nivo androgena (muškog hormona koji stimuliše proizvodnju sebuma) je niži, pa vaša kosa može da bude suva čak i ako inače nije takva. Preporučuje se da je njegujete hranljivim regeneratorom bar dva puta nedjeljno.
Nakon porođaja, kada nivo estrogena opadne, folikuli kose masovno prelaze u fazu mirovanja – oko 30% njih prestaje da proizvodi kosu, a opadanje postaje vidljivo. Kako se nova kosa sporije regeneriše, ovaj period može djelovati zabrinjavajuće.
Da li može ovo da se spriječi?
– Zdrava ishrana bogata vitaminima B grupe i proteinima može poboljšati izgled i sjaj kose, ali neće zaustaviti opadanje kose nakon porođaja, kaže dr Majkl Rid, vanredni profesor kliničke dermatologije na NYU Medical Center-u.
Kada potražiti pomoć?
Jedna od manje poznatih, ali vrlo čestih posledica porođaja jeste pojačano opadanje kose. I dok se mnoge mame pripremaju na umor, nesanicu i hormonske promene, gubitak kose ih često zatekne nespremne.
Tokom trudnoće, kosa postaje gušća i sjajnija zahvaljujući porastu hormona estradiola i prolaktina. Ovi hormoni usporavaju prelazak dlake iz anagene (aktivne) faze rasta u telogenu (fazu mirovanja), zbog čega se povećava broj dlaka koje ostaju u fazi rasta. Rezultat je bujna i jaka kosa koju mnoge trudnice s ponosom nose.
Međutim, ubrzo nakon porođaja, najčešće između prvog i petog mjeseca, dešava se nagli prelazak velikog broja dlaka (čak do 80%) u tjelogenu fazu, što izaziva intenzivno opadanje. Ova pojava poznata je kao tjelogeni efluvijum i pogađa veliki broj žena.
U većini slučajeva, opadanje kose se spontano smanjuje i prestaje do 15. mjeseca nakon porođaja, kada se hormonska slika stabilizuje i uspostavi redovan menstrualni ciklus. Ipak, kod pojedinih žena, gustina i kvalitet kose nakon porođaja mogu ostati trajno promijenjeni u poređenju sa periodom prije trudnoće.
Kako njegovati kosu u ovom periodu?
Ukoliko se suočavate s pojačanim opadanjem kose, obratite pažnju na sljedeće savjete:
– Perite kosu blagim, nježnim šamponima bez agresivnih sastojaka
– Nemojte je grubo trljati peškirom, umjesto toga, lagano je tapkajte suvim i toplim peškirom
– Sušite kosu prirodno kada god je to moguće ili koristite fen na nižoj temperaturi
– Izbjegavajte češljanje mokre kose i grube pokrete koji mogu dodatno oštetiti vlasi
– Ojačajte kosu iznutra, povećajte unos vitamina B i E, selena i cinka kroz ishranu ili suplemente
Ukoliko primijetite da vam se kosa primjetno proredila i do prvog rođendana vaše bebe se nije oporavila, preporučuje se da se obratite dermatologu. Stručna procjena može da pomogne da se utvrdi pravi uzrok problema i da se po potrebi uvede adekvatna terapija, prenosi Žena Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu