Magazin

Da li je dobro stavljati pastu za zube na bubuljice: Dermatolozi objašnjavaju zbog čega to nije dobar potez

Mnogi na bubuljice stavljaju pastu za zube jer vjeruju da će ih se na ovaj način brže riješiti.

Da li je dobro stavljati pastu za zube na bubuljice: Dermatolozi objašnjavaju zbog čega to nije dobar potez
FOTO: MANTALENAPAPADATOU/INSTAGRAM/SCREENSHOT

Međutim, dermatolozi imaju drugačije mišljenje. Naveli su zbog čega ovo ne biste trebali raditi.

– Sve u svemu, dokazi o tome da je stavljanje paste za zube na bubuljicu korisno su minimalni. Ona nema formulu koja odgovara koži i ponekad može izazvati iritaciju kože. To naročito mogu učiniti paste koje sadrže sredstva za izbjeljivanje i fluor – kazala je dermatolog Žaklin Vačmejker za magazin “Helt”.

Osim spomenutog, mogu sadržavati i sastojke koji isušuju kožu poput mentola i sode bikarbone. Utvrđeno je da triklosan ima antibakterijska svojstva, ali je dodatno istraživanje pokazalo da je njegova efikasnost ograničena. Kada se nanese na kožu, pasta može izazvati upalu koja može dovesti do drugih kožnih problema.

– Upala uzrokovana pastom za zube takođe potencijalno može rezultirati dugotrajnim smeđim ili bijelim mrljama pa čak i ožiljcima, tako da ni u kom slučaju ne preporučujem korištenje paste za zube na koži – rekla je za dermatolog Sara Moghadam.

Fluor u pasti za zube povezan je s perioralnim dermatitisom, odnosno osipom oko nosa i usta koji nalikuje akni. Ovo stanje može biti komplikovano za liječenje.

Da se riješite bubuljica, dermatolozi preporučuju druge tretmane poput korištenja hidrokoloidnih flastera za bubuljice, salicilne kiseline, benzoil peroksida, azelainske kiseline itd. Ako u roku od četiri do šest sedmica ne primijetite poboljšanje korištenjem preparata za akne koje možete kupiti bez recepta, potražite pomoć dermatologa, prenosi Klix.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu