Zdravlje

Dr Pejić ODGOVARA NA PITANJA ČITALACA Srpskainfo: Neugodan tremor noge je naslijedila i moja kćerka, kako da joj pomognem?

Imam problem, koji je naslijedila i moja ćerka. Zvučaće smiješno, ali nije.

zabrinuta djevojka
FOTO: LIZA SUMMER/PEXELS

Dok spavam, nesvjesno mi noga se pomjera. Ispod kreveta ili osobe sa kojom spavam često bude i krvi na prstima od trenja prema zidu, ili ustajemo ujutro sa bolovima. Kako da riješim ovaj problem, pod pseudonimom Leptir pitala je doktora Aleksanda Pejića jedna čitateljka Srpskainfo.

Odgovor:

Poštovana Leptir,

Hvala Vam što ste podijelili svoje iskustvo, naročito jer se radi o osjetljivoj i ličnoj temi. Već sam način na koji opisujete problem govori o Vašoj brižnosti i odgovornosti – ne samo prema sebi, već i prema svojoj kćerki. Vaša zabrinutost je potpuno razumljiva i opravdana, a ono što opisujete ni najmanje nije „smiješno“, već zahtijeva ozbiljno razmatranje s aspekta medicine, tačnije psihijatrije i neuropsihijatrije.

Tražite savjet ili podršku? Kliknite ovdje i besplatno postavite pitanje psihijatru Aleksandru Pejiću.

Ponašanja u snu, poput nesvjesnog pomjeranja noge, intenzivnog trenja ili čak samopovređivanja, mogu pripadati spektru parasomnija – to su poremećaji spavanja gdje osoba tokom sna izvodi radnje koje nisu uobičajene, poput hodanja, govora, ili u Vašem slučaju, automatizovanih pokreta. Uzrok može biti višeslojan: genetska predispozicija, kao što ste i sami primijetili kod kćerke, ali i faktori poput stresa, trauma, anksioznosti ili narušene higijene spavanja.

Sa stanovišta psihijatrije, ovakvi simptomi često predstavljaju način na koji psiha pokušava „razraditi“ potisnuti konflikt ili emocionalni teret. Freud je zaista smatrao da su snovi “carski put u nesvjesno”, i mnogo toga što u budnom stanju ne možemo ili ne smijemo izreći, noću dobije svoj izraz kroz tijelo. Međutim, kao ljekar, ne bih se oslonio isključivo na psihoanalitičke interpretacije.

Važno je da se uradi objektivna evaluacija – uključujući razgovor sa psihijatrom, detaljnu anamnezu, kao i eventualne neurološke pretrage (npr. polisomnografija – snimanje spavanja). U slučajevima poput ovih, kliničko iskustvo pokazuje da farmakoterapija, pažljivo izabrana i stručno vođena, daje brže i stabilnije rezultate nego isključivo psihoterapijski pristup. Lijekovi koji utiču na cikluse spavanja i regulaciju pokreta u snu, poput određenih antidepresiva ili stabilizatora raspoloženja, mogu značajno smanjiti ili u potpunosti ukloniti simptome.

Važno je da znate – ono što sada izgleda zbunjujuće i teško, uz stručnu pomoć može postati samo još jedno poglavlje koje ste uspješno zatvorili. Vaša briga za kćerku je dodatni razlog da se što prije potraži pomoć. Zajedno možemo doći do uzroka i ponuditi rješenje koje će Vama i Vašoj porodici vratiti miran san – bez straha, bez bola.

Toplo Vas pozdravljam,

Mr sci. dr med. Aleksandar Pejić

Specijalista psihijatrije

Pratite nas u serijalu “Zdravlje prije svega” i iskoristite priliku da dobijete stručne savjete i korisne odgovore direktno od psihijatrom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu