Zdravlje

Kako je Švedska uspjela da postane zemlja s najmanje pušača na svijetu?

Švedska je prva zemlja bez duvanskog dima na svijetu i ima i podatke da to i dokaže. Samo 4,5% punoljetnih građana rođenih u ovoj skandinavskoj zemlji puši, što je već dosta niže od cilja od 5% koji je postavila Svjetska zdravstvena organizacija za 2040. godinu.

Kako je Švedska uspjela da postane zemlja s najmanje pušača na svijetu?
FOTO: FREEPIK

Švedski slučaj je za svaku pohvalu. Dovoljno je samo pogledati statistiku evropskih zemalja. Konkretno, na Starom kontinentu stopa pušenja iznosi 24%, što je pet puta više nego u Švedskoj. Još je impresivnije ako uzmemo u obzir da je šezdesetih godina prošlog vijeka skoro polovina švedskih muškaraca pušila. Gotovo da izgleda kao čudo, zar ne? Pa, nije. Evo kako su to postigli.

Nije u pitanju magična formula, već kombinacija tradicionalnih mjera za prevenciju pušenja sa promocijom bezdimnih alternativa koje su manje štetne po zdravlje, kao što su oralni nikotinski proizvodi, uređaji koji zagrijavaju duvan i e-cigarete.

– Usvajanjem i poticanjem upotrebe alternativnih nikotinskih proizvoda, Švedska je utrla put ka društvu bez dima, dok je istovremeno zaštitila javno zdravlje – objašnjava Delon Human, doktor specijalizovan za globalno javno zdravlje i pitanja pušenja te lider organizacije Smoke-free Sweden.

Manje dima, manja smrtnost

Nekoliko organizacija, kao što su Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) i Smoke-free Sweden, ističu da je pad broja pušača doveo do smanjenja broja oboljelih od raka pluća. Na primjer, OECD navodi da Švedska ima najnižu stopu incidencije raka pluća kod muškaraca u EU, Norveškoj i Islandu. I ne samo to, takođe predviđa da će Švedska biti zemlja koja će najmanje morati da poveća zdravstvene troškove po glavi stanovnika za liječenje raka između 2023 .-2050. godine. S druge strane, Španija je među zemljama koje će morati najviše da troše u ovoj oblasti.

U tom smislu, podaci koje pruža Smoke-free Sweden o incidenciji raka pluća su takođe upečatljivi: Švedska bilježi 41% nižu incidenciju raka pluća u poređenju sa ostatkom evropskih zemalja. Impresivno, zar ne?

– Statistike sugerišu da moramo da preispitamo naše strategije za smanjenje štete povezane sa pušenjem. Za pušače koji ne mogu ili ne žele da prestanu sa konzumacijom nikotina, bezdimne alternative mogu predstavljati dobru opciju – kaže Fredik Nyström, profesor interne medicine i endokrinologije na Univerzitetu u Linköpingu, Švedska.

Prestanak pušenja bez odricanja od nikotina

Da, ove alternative sadrže nikotin, koji izaziva zavisnost, ali nikotin sam po sebi nije štetan po zdravlje. Činjenica koja to ilustruje: u poređenju sa evropskim prosjekom, Šveđani konzumiraju vrlo sličnu količinu nikotina, ali imaju 36% manje smrtnih slučajeva od raka pluća.

Za Andersa Miltona, bivšeg predsjednika Švedskog ljekarskog udruženja, Švedskog crvenog krsta i Svjetskog ljekarskog udruženja, ključ uspijeha Švedske je njen “pragmatičan pristup smanjenju štete, a ne zabrani.”

– Širok spektar sigurnijih nikotinskih proizvoda, sa različitim jačinama i ukusima, legalno je dostupan i online i u prodavnicama, a promocija povećava svijest i podstiče potrošnju – zaključuje on.

Švedska predvodi put ka budućnosti bez cigareta

Transformacija Švedske u prvu zemlju bez duvanskog dima na svijetu nije rezultat slučajnosti, već hrabrog i fokusiranog pristupa smanjenju štete. Kombinovanjem tradicionalnih javnih politika sa promocijom sigurnijih alternativa duvanu, skandinavska zemlja je uspijela drastično da smanji broj pušača, incidenciju raka pluća i zdravstvene troškove.

Švedska je pokazala da je moguće kretati se ka društvu bez dima, bez strogih nametanja ili zabrana, već nudeći stvarne i efikasne opcije pušačima. Bez sumnje, model koji poziva na razmišljanje i akciju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu