Istraživači su željeli da provjere da li kreatin može sigurno da se koristi kod osoba s Alchajmerovom bolešću i ima li ikakav učinak na njihove kognitivne sposobnosti.
Šta su pokazali rezultati?
Studija, objavljena u časopisu ispitala je može li 20 grama kreatin monohidrata dnevno (najistraženiji oblik kreatina) tokom osam nedjelja da ima učinak na ljude s dijagnostikovanom Alchajmerovom bolešću.
Ispitanici su redovno uzimali kreatin, a naučnici su mjerili nivo kreatina u krvi i mozgu na početku, nakon četiri i osam nedjelja. Uz to, testirali su i njihove kognitivne sposobnosti.
Rezultati su pokazali da je 19 od 20 ispitanika redovno uzimalo kreatin, da je nivo kreatina u krvi porasto, a u mozgu se povećao za 11 odsto. Što je još važnije – kod ispitanika su zabilježena poboljšanja u testovima pažnje, čitanja, reagovanja i mentalnog razvrstavanja.
Naučnici ističu da se radi o “početnim dokazima” koji pokazuju da bi kreatin mogao da ima pozitivan učinak i da su potrebna dalja istraživanja.
– U posljednje vrijeme pojavila su se neka istraživanja na miševima koja su pokazala da kreatin može da ima koristi kod modela Alchajmerove bolesti – kaže koautor studije dr Metju Tejlor, stručnjak za prehranu mozga sa Univerziteta u Kansasu.
-Prije ovog istraživanja nije bilo kliničkih ispitivanja na ljudima, pa smo odlučili da započnemo.
Zašto bi kreatin mogao da pomogne osobama s Alchajmerovom bolešću?
Iako se ova studija time nije detaljno bavila, postoje određene pretpostavke. Naime, mozak troši veliku količinu energije, a kod Alchajmerove bolesti dolazi do pada u funkciji mitohondrija i proizvodnji energije.
– Kreatin pomaže u prenosu energije u ćelijama, a dodatni unos može da podstakne mitohondrije da proizvode više energije – objašnjava Tejlor.
Dodaje i da kreatin potencijalno može da smanji upalu i oksidativni stres u tijelu – faktore za koje se vjeruje da igraju ulogu u razvoju simptoma Alchajmerove bolesti.
Da li oboljeli od Alchajmerove bolesti treba da počnu da uzimaju kreatin?
Još ne. Stručnjaci upozoravaju da se radi o početnim rezultatima i da ih ne treba shvatati kao preporuku za svakodnevnu primjenu.
– Ne bih savjetovao uzimanje kreatina s ciljem poboljšanja kognicije – kaže neurolog dr Amit Sacdev sa Univerzitetak Michigan State.
“Još nemamo dovoljno čvrstih dokaza koji bi podržali takvu primjenu.”
Slično razmišlja i neurolog dr Kliford Sigl iz Kalifornije:
“Kreatin zasad nije opšteprihvaćen dodatak za zdravlje mozga.”
Tejlor takođe naglašava važnost opreza.
“Naše istraživanje daleko je od konačnog odgovora. Potrebna su dobro osmišljena klinička ispitivanja s placebom. Do tada preporučujem da se osobe s Alchajmerovom bolešću i njihove porodice prije uzimanja bilo kakvih dodataka prehrani posavjetuju sa svojim neurologom.”
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu