Biznis

Sve zbog rješvanja hroničnih problema: Svjetska zdravstvena organizacija zatražila poskupljenje alkohola, duvana i zaslađenih pića za oko 50 odsto

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) podstiče zemlje da porezima povećaju cijene slatkih pića, alkohola i duvana za 50 odsto u sljedećih 10 godina u svrhu rješavanja hroničnih problema javnog zdravstva.

alkohol
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ta je zdravstvena agencija Ujedinjenih naroda saopštila da će taj potez pomoći u smanjenju potrošnje tih proizvoda, koji pospješuju šanse za razvoj bolesti poput dijabetesa i nekih vrsta raka, ali i u prikupljanju sredstava u vrijeme kada se razvojna pomoć smanjuje, a javni dug raste.

– Porezi na zdravlje jedan su od najučinkovitijih alata koje imamo – rekao je Džeremi Farar, pomoćnik glavnog direktora WHO-a za promicanje zdravlja i prevenciju i kontrolu bolesti.

– Vrijeme je za djelovanje – poručio je.

Pročitajte još

WHO je pokrenuo inicijativu pod nazivom “3 do 35” na konferenciji UN-a o finansiranju razvoja u Sevilji.

Organizacija tvrdi da bi njezina porezna inicijativa mogla prikupiti bilion dolara do 2035. na temelju podataka o porezima na zdravlje u zemljama poput Kolumbije i Južnoafričke Republike. WHO već decenijama podržava poreze na duvan i povećanje cijena, a posljednjih godina poziva na poreze na alkohol i slatka pića. Ovo je prvi put da je predložio ciljano povećanje cijena za sva tri proizvoda.

Glavni direktor WHO-a Tedros Adhanom Gebrejesus rekao je na konferenciji da bi porezi mogli pomoći vladama da se “prilagode novoj stvarnosti” i ojačaju vlastite zdravstvene sisteme prikupljenim novcem. Mnoge zemlje sa niskim i srednjim prihodima suočavaju se s rezovima pomoći Sjedinjenih Država, koje ni ne učestvuju na konferenciji u Sevilli. SAD je takođe u procesu povlačenja iz Svjetske zdravstvene organizacije.

Inicijativa bi na primjer značila da vlada u zemlji sa srednjim prihodima podigne poreze na određeni proizvod, kako bi cijena porasla sa današnjih 4 na 10 dolara do 2035., uzimajući u obzir inflaciju, ilustrovao je ekonomist WHO-a Giljermo Sandoval.

Gotovo 140 zemalja već je povećalo poreze na duvan, a time i cijene za više od 50% u prosjeku između 2012. i 2022., dodaju iz organizacije.

Sandoval je rekao da WHO takođe razmatra šire preporuke za oporezivanje, uključujući i visokoprerađenu hranu, nakon što u nadolazećim mjesecima dovrše definiciju te vrste hrane. No, dodao je da očekuju otpor uključenih industrija.

-Duboko je zabrinjavajuće što Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i dalje ignoriše više od decenija jasnih dokaza koji pokazuju da oporezivanje pića zaslađenih šećerom nikada nije poboljšalo zdravstvene ishode ni smanjilo pretilost ni u jednoj zemlji – rekla je Kejt Lotman, izvršna direktorka Međunarodnog savjeta udruženja proizvođača pića, dodajući da industrija radi na opcijama za podršku zdravlju.

“Pretpostavka Svjetske zdravstvene organizacije da će povećanje poreza spriječiti štetu povezanu s alkoholom je pogrešna”, rekla je Amanda Berger, viša zamjenica odjela za nauku i istraživanje u američkom Savjetu za destilovana pića, dodajući da to neće spriječiti zloupotrebu alkohola.

Glavni asistent Međunarodnog saveza za hranu i piće Roko Renaldi rekao je u izjavi da pozdravlja nastojanja WHO-a za jačanjem zdravstvenih sistema, ali “upozorava da ne valja grupisati pića zaslađenih šećerom zajedno proizvodima štetnima u svojoj srži, poput duvana.”

Poreznu inicijativu podržavaju Bloomberg Philanthropies, Svjetska banka i Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), a inicijativa uključuje podršku zemljama koje žele preduzeti mjere.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu