Politika

Dodik izvrijeđao Crnatka "Laž je da mi ugrožavamo mir"

Milorad Dodik, žestoko se verbalno obrušio na Igora Crnatka, šefa Kluba poslanika PDP navodeći da je Crnadak špijun strane obavještajne službe.

obraćanje predsjednika republike srpske milorada dodika u narodnoj skupštini rs
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Dodik je ušao u salu dok se poslanicima obraćao Crnadak, te se odmah javio za riječ.

– Ko je ugrozio mir, čija je to retorika, ti hoćeš da kažeš da mi guramo u nestablinost i nemir – govorio je Dodik.

Pročitajte još

Dodao je da to nije istina da niko ne spominje rat.

Ovakvih je bilo ustaškoj vladi, kod Ante Pavelića – rekao je Dodik.

Crnatka je nazvao lažovom i petljarošom koji laže čim zine.

– Nije odgovorio na pitanje, da li je ovo što je Šmit uradio za tebe legitimno, jeste, reci otvoreno, razilazimo se, ali nemoj da lažeš da je ovdje neko ugrozio mir – rekao je on.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Više je puta ponovio da je Crnadak špijun, agent stranih službi,

– Pročitajte Vikiliks pa ćete vidjeti. I onda on ovdje priča vi ugrožavate mir, nemoj da nas vrijeđaš koji mir mi ugrožavamo. Ko je vama zabranio da orgijate da radite šta hoćete, je lima neko neki problem – pitao je Milorad Dodik.

On je pozvao narodne poslanike da usvoje predložene zaključke.

– Referendum jeste pravo Republike Srpske, naravno u skladu sa temama i načinom provođenja koji su propisani Ustavom i zakonima i to nije sporno, međutim kao mnogo puta do sada, podsjetiću na najslavniji primjer u zadnje vrijeme je bila zloupotreba i skrnavljenje jednog od najvažnijih mehanizama zaštite koji RS ima u Sarajevo, to je kvorum u Domu Naroda, gdje se SNSD u Domu narod se mjesecima ne pojavljuje – rekao je prethodno Crnadak.

Milorad Dodik i Željka Cvijanović
FOTO: BORISLAV ZDRINJA/SRNA

Istakao je da SNSD koristi taj mehanizam koji treba da čuva Srpsku,

– Kada je mač pod grlom kad treba RS da strada tad se to poteže, a oni ga potežu mjesecima samo da se ne smijene Špirić i ministri – rekao je on.

Smatra da “Nije ovo definitivno ni vrijeme za referendum niti je potreban ovako kako ste ga vi postavili”.

Ovaj zakon kaže referendum neće provoditi RIK nego ad hok komisija koju će imenovati parliament. S jedne strane dajete informaciji da je RIK u funkciji, ali idemo u proceduru da se formira ad hok komisija – rekao je on.

Rekao je da “odmah znate da nešto smrdi kad Vlada nešto ne smije da predloži nego to rade poslanici”.

– To u normalnim demokratijama nemate, zašto Vlada to nije uradila zašto je to uradila grupa poslanika – pitao je on.

Podsjetio je na šta je sve preduzeto kada je visoki predstavnik smijenio Nikolu Poplašena, navodeći da to nije bilo fer.

– Kamo sreće da ste razumni pa da želite da nađemo zajednički dogovor u interesu Republike Srpske, a ne jednog čovjeka – rekao je Crnadak.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Šef Kluba poslanika SNSD u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Mazalica pozvao je opoziciju da podrži zaključke vladajuće koalicije u vezi sa odbacivanjem prijevremenih izbora i svih odluka Kristijana Šmita.

“Vi znate kako funkcionišu stvari. U Republici Srpskoj neće biti prijevremenih izbora. Predsjednik koji nema podršku naroda neće biti prihvaćen”, rekao je Mazalica u završnoj riječi nakon rasprave o “Informaciji o presudi Suda BiH izrečene predsjedniku Republike Srpske i odluci Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine o prestanku mandata predsjedniku Republike Miloradu Dodiku i zauzimanje stava Narodne skupštine o budućim aktivnostima institucija Republike Srpske”.

Mazalica je predstavnike opozicije pozvao da ne izlaze na izbore.

– Ovo vam govorim i u vašem ličnom interesu – istakao je Mazalica.