Proslavljeni srpski režiser kaže da je riječ o periodu od 2011. do 31. decembra 2020.
Naglašava da je dokapitalizacija Andrićgrada od strane države bila logičan slijed događaja, s obzirom na to da je kultura dio države, a ne puko tržište…
– Kada je počela dokapitalizacija koju je pokrenula država, a u dogovoru sa svima nama, postojala su dva komitenta – opština Višegrad i ja. Mi smo učestvovali u tome, jer je naš cilj bio da se država vrati kao kontrolor onoga što se zove kulturno dobro ili kulturno žarište – ističe Kusturica.
Podsjeća da je Lotika Mokra Gora u pomenutom periodu u više navrata uplatila milionske svote.
– Procjena Centra za vještačenje iz Banjaluke je da je prva uplata, od strane Lotika Mokra Gora, bila 1.920.000 KM, a ja sam iste godine uplatio 1.670.425,95 KM. Za sve ovo postoje fakture, tako da ne govorim iz magle – kaže Emir Kusturica.
U periodu od 2014. do 2016, Lotika d.o.o. Višegrad je uložila 1.599.707,35 KM…
– Riječ je o ukupnom iznosu od 5.190.133.31 KM. Bila je tu još jedna uplata u visini od 2.653.673.04. Dakle, govorimo o partnerstvu u kome su tri firme formirale, finansirale i gradile – naglašava Kusturica.
Kako kaže, u ovom postupku ključan je kredit od 6 miliona KM, koji je uzeo Andrićgrad.
– Andrićgrad je, kao moje većinsko vlasništvo, uzeo ovaj kredit, a hipoteka je bila nad mojim imanjem u Herceg Novom. Mi smo taj kredit vratili u roku od 2 godine. Dakle na pomenuta ulaganja ide i moj rizik, odnosno hipoteka nad mojim imanjem, jer gradnja nije mogla drugačije da se izvede. To je bio ključni moment za završetak onog što se danas zove Andrićgrad – poručuje Kusturica.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.