Iza tih scena stoji Eduar Žakmin, Belgijanac u ranim tridesetim godinama, koji se na društvenim mrežama predstavlja kao People.
Iako nikada nije prošao kroz formalnu plesnu školu, Eduar je od samog početka znao da želi da ga nauči, ali u malo drugačijoj formi. Umjesto da tradicionalne plesove širom svijeta uči sam, uvijek je tražio ljude od kojih je mogao da preuzme korake, energiju i emociju, jer je za njega ples način povezivanja, a ne individualni nastup.
Prije pandemije radio je kao DJ i muzički producent u Belgiji, i upravo tada se zaljubio i u salsu. Zatvaranje klubova 2020. godine doživio je kao veliki udarac, ali već naredne godine, čim su mjere popustile, izašao je u park u potrazi za ljudima koji plešu. Tamo je naišao na grupu zaljubljenika u Čarloston iz 1920-ih i bez razmišljanja ih zamolio da ga nauče njihovoj igri.
Jedan snimak pokrenuo čitavu priču
Snimak tog susreta objavio je na TikToku, ne sluteći šta će se dogoditi. Video je za kratko vrijeme prikupio više od 9.000 pregleda, iako tada nije imao nijednog pratioca. Ubrzo su počeli da mu stižu pozivi iz različitih gradova i zemalja, a ples u parku prerastao je u putovanja širom svijeta.
Danas Eduar ne radi sam – ima mali tim koji mu pomaže oko montaže i organizacije, dok prihode ostvaruje kroz preglede na Jutjubu i Fejsbuku, ali i saradnje sa brendovima. Ipak, suština njegove ideje ostala je ista: upoznavati ljude, učiti njihove plesove i prikazivati različite kulture kroz pokret.
Posjetio i Srbiju i zaigrao srpsko kolo
Među zemljama koje je posjetio našla se i Srbija, gdje je učio tradicionalno kolo, dodajući još jedno iskustvo u svoju sve bogatiju plesnu priču. Iako često nailazi na odbijanja kada zamoli ljude da ga nauče koracima koji se ne vide na snimcima, od te ideje nikada ne odustaje.
Dok je šetao Knez Mihailovom u Beogradu, Eduar je odlučio da istraži lokalne plesove – pitao je prolaznike da mu pokažu kako se igra srpsko kolo. Iako su ga na početku gledali sa blagim osmijehom s dozom skepsе, brzo su mu pokazali prve korake.
Obukao i srpsku narodnu nošnju
Uz nekoliko korisnih savjeta i nekoliko tipičnih početničkih grešaka, Eduar je ubrzo savladao osnove, a srpsko kolo je potom zaigrao i na Trgu republike, gdje je obukao i srpsku narodnu nošnju, prenosi Blic.
Za Eduara ples nije zabava, već univerzalni jezik. Kako sam kaže, kroz pokret se mogu izraziti sve emocije – od radosti do tuge – i upravo u tome vidi snagu koja briše granice među ljudima.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.