Prema informacijama iz hrvatske policije, Draško Stanivuković je jutros zadržan jer je odbio pregled prtljaga i ignorisao upozorenja policijskih službenika. Kazne su izdate jer nije postupao po upozorenju policijskog službenika i nije se podvrgao graničnoj kontroli, piše Avaz.
Stanivuković se oglasio nakon puštanja na slobodu, ističući da je u pritvoru proveo 15 sati i postavio pitanje o procedurama hrvatskih graničnih službi.
– Nakon nove torture u Hrvatskoj, postavljam jednostavno pitanje, da li je ovo granični prelaz iz jedne zemlje u drugu, ili prelaz u neko drugo doba u kojem evropski zakoni i pravila više ne važe? – kazao je.
Dodik osudio ponašanje hrvatske policija
Ovaj incident dodatno je izazvao reakcije političara i podigao napetosti u odnosima između Republike Srpske i Hrvatske.
Lider SNSD Milorad Dodik rekao je da neće dozvoliti da ljudi iz Republike Srpske budu žrtve političkih i ideoloških borbi unutar Hrvatske i da će tražiti uvođenje recipročnih mjera, ako se ova praksa nastavi.
Hrvatska sve učestalije zloupotrebljava mehanizme granične kontrole i sve češće maltretira građane Republike Srpske, napisao je Dodik na Iksu nakon što je hrvatska policija privela gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića.
Minića interesuje “konkretan razlog zadržavanja“
Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić je poručio da će tražiti da se provjere sve informacije u vezi sa privođenjem gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića u Hrvatskoj.
Minić je na društvenoj mreži X objavio da ga interesuje “konkretan razlog zadržavanja“, jer je u pitanju “građanin Republike Srpske”.
– Tražiću od ministra unutrašnjih poslova Republike Srpske da provjeri sa MUP-om Hrvatske sve informacije u vezi sa zadržavanjem Draška Stanivukovića. On je građanin Republike Srpske i interesuje nas konkretan razlog zadržavanja – objavio je Minić.
Podsjećamo, Draško Stanivuković je sinoć oko 22 sata zadržan na graničnom prelazu Gradiška, na izlazu iz Hrvatske, kada je namjeravao da uđe u BiH.
Kako je potvrdio njegov saradnik Milan Aljetić, Stanivuković je priveden jutros oko 2 sata poslije ponoći i zadržan u policijskoj stanici Stara Gradiška.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.